Üniversite öğrencilerinde yeme tutumlarının duygu düzenleme güçlükleri, bağlanma stilleri ve dürtüsellik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between eating attitudes and emotion regulation difficulties, attachment styles and impulsivity levels in university students
  1. Tez No: 648657
  2. Yazar: NİSA NAZ AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, Üniversite öğrencilerinde yeme tutumlarının duygu düzenleme güçlükleri, bağlanma stilleri ve dürtüsellik düzeyleriarasındaki ilişkininsaptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ilinde yer alan Haliç Üniversitesi'nde farklı bölümlerde öğrenim görmekte olan 375 öğrenciden oluşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin sosyodemografik bilgilerini edinmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulmuş olan Sosyodemografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesi amacıyla Yeme Tutumu Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Barratt Dürtüsellik ölçeği ve İlişki ölçekleri anketi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda duygu düzenleme güçlüğü, dürtüsellik ve bağlanmanın yeme tutumunu yordadığı görülmüştür. Araştırma sonucunda dürtüsellik, bağlanma ve duygu düzenleme güçlüğünün cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between eating attitudes and emotion regulation difficulties, attachment styles, and impulsivity levels in college students. The sample consisted of 375 students who were studying in different departments at Halic University in Istanbul province. In order to obtain sociodemographic information of the university students, the Sociodemographic Information Form created by the researcher was applied. The Eating Attitude Scale, Emotion Regulation Difficulty Scale, Barratt İmpulsivity Scale and Relationship Scales Questionnaire were used to determine the relationships between variables. As a result of the research, it was found that difficulty in regulating emotion, impulsivity and attachment were associated with eating attitudes. Moreover, impulsivity, attachment and emotion regulation difficulties were found to differ significantly in terms of gender.