Banka çalışanlarının iş güvencesizliği algısında yöneticilerin liderlik tarzı ve güç mesafesinin etkisi: Kontrol odağının aracılık rolü üzerine bir araştırma
The effect of managers' leadership style and power distance on the perception of job insecurity in bank employees: A study on the mediating effect of focus of control
- Tez No: 648664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Banking, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmada, iş güvencesizliği algısında, çalışanların organizasyonda bağlı olduğu yöneticilerin liderlik davranışlarından etkilenip etkilenmedikleri ve bu etkinin kontrol odağı aracılığı ile değişikliğe uğrayıp uğramadığı araştırılmıştır. Ayrıca liderlik tarzlarının, çalışanın güç mesafesi algısından etkilenip etkilenmeyeceği merak konusu olmuştur. Bu amaçla gerçekleştirilmiş olan çalışmada, ilk olarak iş güvencesizliği konusu kapsamlı olarak araştırılmış, ardından yıllardır üzerinde çok defa çalışılmış olan liderlik konusu irdelenmiştir. Daha sonra güç ve gücün kaynakları konusuna değinilmiş, kültürel bir boyutu olan güç mesafesi algısı irdelenmiş, ardından, son olarak kontrol odağı konusu ele alınmıştır. İster özel sektör ister kamu sektöründe olsun, banka çalışanlarının üzerlerindeki baskının diğer sektörlere göre daha yoğun olduğu düşünüldüğü için, bu sektörün çalışanları üzerinde iş güvencesizliğinin gelişimini açıklayabilmek amaçlanmıştır. Çalışma Antalya, Burdur ve Isparta illerinde yaşayan, kamu ve özel banka çalışanlarını kapsamaktadır. Bu amaçla toplam 383 bankacıdan anket yöntemi ile elde edilen veriler nicel olarak analize tabi tutulmuştur. Yöntem olarak faktör analizi, parametrik olmayan testler ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, iş güvencesizliği algısında çalışanların yöneticilerinin liderlik tarzından ve güç mesafesi algısından direkt olarak etkilendikleri ancak kontrol odağının bu ilişkilerde aracılık rolünün bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated whether the perception of job insecurity is affected by the leadership behaviors of the managers to which the employees are connected to the organization, and whether this effect is altered through the focus of control. It was also a matter of curiosity whether leadership styles would be affected by the employee's perception of power distance. In this study, which was carried out for this purpose, the issue of job insecurity was investigated extensively, and then the subject of leadership, which has been studied for many years, was examined. Then, the subject of power and sources of power was discussed, the perception of power distance, which has a cultural dimension, was examined, and finally, the focus of control was discussed. It is aimed to explain the development of job insecurity on the employees of this sector, since the pressure on bank employees is considered to be more intense than other sectors, whether in the private or public sector. The study includes public and private bank employees living in Antalya, Burdur and Isparta provinces. For this purpose, the data obtained by a survey method from 383 bankers were quantitatively analyzed. Factor analysis, nonparametric tests and structural equation modeling were used as methods. As a result of the study, it has been observed that employees' perception of job insecurity is directly affected by their leadership style and perception of power distance, but the focus of control does not play an intermediary role in these relationships.