Ortaokul ve lise çağındaki 12-17 yaş çocuklarının ebeveynleriyle olan ilişkilerinin internet oyun oynama bozukluğuna etkisi
The effect of relationship of middle school and high school age children 12-17 years old with their parents on the internet gaming disorder
- Tez No: 648665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnternet ve oyunlar günümüz dünyasında ulaşılabilirliği çok kolay bir konuma gelmiştir. Bu ulaşılabilirlik birçok olumsuz duruma yol açabiliyor. Bu olumsuz durumlardan ise en çok etkilenenler çocuklar ve ergenler oluyor. Bu araştırmanın amacı 12-17 yaş arasındaki çocukların ebeveynleriyle olan ilişkilerinin internet oyun oynama bozukluğu ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bulunan resmi olarak okuyan öğrenciler ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Bu evrenin içinden 160 öğrenci ve 160 ebeveyn seçilmektedir. Araştırmada katılımcılar Sosyo-demografik Form, İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği(İOOB) ve Ebeveynin Çocuğuyla İletişimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik testlerden faydalanılmıştır. Bağımsız 2 grubun ortalamaları karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, 2'den fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) testi sonucu kullanılmıştır. ANOVA testinde grup farklılıkları için varyans homojenliği sağlanıyorsa Tukey HSD, sağlanmıyorsa Tamhane çoklu grup karşılaştırma testi kullanılmıştır. Ölçeklerin ilişki analizinde Pearson korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik analizinde Cronbach's alpha katsayısı kullanılmıştır. Tüm test sonuçları 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world of today, internet and games has become a very easy position to access. This accessibility can lead to many negative situations. Children and adolescents are the most affected by these negative situations. The aim of this research is examine the correlation between internet gaming disorder and the relationship of children between the ages of 12-17 and with their parents. The sample of this research consists the students who are officially studying under the National Education Directorate of Kadıköy district of Istanbul and their parents. 160 students and 160 parents are selected from this sample. Participants in the study used Socio-Demographic Form, the Internet Gaming Disorder Scale(IGDS) and the Parent's Communication Scale With Their Child. In the analysis of the data descriptive statistics were used such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum. Parametric tests were used in the analysis of the data. Independent Sample T Test was used to compare the mean of two independent groups and One-Way ANOVA Test was used to compare means of more than two independent groups. In the ANOVA test, if variance homogeneity was achieved for group differences Tukey HSD was used. And if it's not the Multiple Comparison (Post-Hoc) Techniques was used. Pearson Correlation Coefficient was calculated for relation analysis of scales. Cronbach's Alpha Coefficient was used for reliability analysis of the scales. All test results were found at 0.05 significance level.