Kurusıkı silahlar hakkında yapılan yasal düzenlemelerin kurusıkıdan tadil silahların yakalanma yüzdelerine etkilerinin incelemesi
  1. Tez No: 648671
  2. Yazar: DOĞAN AVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, ateşli silahlar ve çalışma prensipleri hakkında bilgiler verilmiştir. Ateşli silahların mekanizmalarının tanıtılmasıyla birlikte kurusıkılarla olan benzerliklerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler hakkında kanundan bahsedilerek yasal durumları anlatılmıştır. Kurusıkı silahların çalışma prensipleri, ateşli silahlarla olan farklılıkları, güvenlik önlemleri ve tadil yöntemlerinden bahsedilmiş, üretimleri ve satın alımlarıyla ilgili koşullar belirtilmiştir. Ayrıca 5729 sayılı Ses ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkında Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklikler detaylı olarak ele alınmıştır. Kaçakçılık suçları hakkında bilgiler verilmiş ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü verilerinden yararlanılarak son 10 yıl içerisinde, silah kaçakçılığında yakalanan silah türleri arasında kurusıkıdan tadil edilmiş silahların durumları hakkında analizler yapılmıştır. Kurusıkı silahlar ile ilgili yasal düzenlemelerde yapılan değişikliklerin, kurusıkıdan tadil edilmiş silahların kaçakçılık suçlarında yakalanma sayıları üzerine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, information is given about firearms and their working principles. With the introduction of the mechanisms of firearms, it was aimed to reveal their similarities with blank firearms. Their legal status has been explained by mentioning the Law No. 6136 on Firearms, Knives and Other Tools. The working principles of blank firing guns, their differences with firearms, security precautions and modification methods are mentioned, and the conditions related to their production and purchase are specified. In addition, the amendments made in the regulation on the implementation of the Law No. 5729 on Weapons that Can Shoot Sound and Gas Cartridges were discussed in detail. Information was given on smuggling crimes and analyzes were made on the status of blank-fired modified weapons among the types of weapons seized in arms smuggling in the last 10 years, using data from the Ministry of Interior's General Directorate of Security. The effects of the changes in the legal regulations regarding blank firing guns on the number of seizures of blank firing guns in smuggling crimes were evaluated.