CdTe/CdSe heteroeklem ince filmlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of CdTe/CdSe heterojunction thin films
- Tez No: 648670
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA METİN GÜBÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, elektrodepolama yöntemi ile oda sıcaklığında indiyum kalay oksit (ITO) kaplı cam alttaban üzerinde CdTe ince filmi oluşturuldu. Elde edilen film 300 °C' de tavlandı ve tavlamanın etkisiyle filmin optiksel, morfolojik, yapısal ve elektriksel özelliklerindeki değişimler incelendi. Tavlanarak p- tipine dönüştüğü tespit edilen cam/ITO/CdTe filmi üzerine CdSe ince filmi oda sıcaklığında elektrokimyasal olarak depolandı. Cam/ITO/CdTe ve cam/ITO/CdTe/CdSe filmlerinin elde edilmesi işlemleri sırasında, depolamanın oda sıcaklığında yapılması, herhangi bir öncü madde ve katkı maddesi kullanılmaması, oldukça düşük konsantrasyonlarda kimyasal kullanılması hem üretim maliyetini düşürmesi hem de çevre etkilerini en az düzeye indirgemesi açısından önemlidir. Tavlanmamış ve tavlanmış cam/ITO/CdTe ince filmleri ve cam/ITO/CdTe/CdSe heteroeklem ince filminin karakterizasyonu UV-VIS Spektrometresi, Taramalı Elektron Mikroskopisi, X-ışını Kırınımı ve Hall Etki Ölçüm sistemi ile yapıldı. Sonuçlar, p-CdTe/n-CdSe heteroeklem ince filminin nanoyapılı ve polikristal yapıda olduğunu gösterdi. p-CdTe/n-CdSe heteroeklem ince filminin yük taşıyıcı yoğunluğu (1,95 × 1020 cm-3), özdirenç değeri (2,42 × 10-3 - cm) ve güneş spektrumunu karşılayan optiksel bant aralığı (1,68 eV) ile güneş hücreleri için önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, CdTe thin film was formed on the glass/ITO substrate at room temperature by electrodeposition method. The obtained glass/ITO/CdTe film was annealed at 300 °C and the effect of annealing on the optical, morphological, structural and electrical properties of the film were investigated. CdSe thin film was deposited electrochemically at room temperature on glass/ITO/CdTe film, which was obtained p- type with annealing. The deposition of the glass/ITO/CdTe and glass/ITO/CdTe/CdSe films were performed at room temperature without precursors or additives, and very low concentrations of chemicals were used. These are important in terms of decreasing the production costs and also minimizing the environmental effects. Characterization of as-deposited and annealed glass/ITO/CdTe thin films and glass/ITO/CdTe/CdSe heterojunction thin film were accomplished employing UV-VIS Spectrometer, Scanning Electron Microscopy, X-ray Diffraction and Hall Effect Measurement system. The results showed that p-CdTe/n-CdSe heterojunction thin film was nanostructured and polycrystalline. The p-CdTe/n-CdSe heterojunction thin film is thought to be important for solar cell with its charge carrier density (1.95 × 1020 cm-3), resistivity value (2.42 ×10-3 - cm) and appropriate optical bandgap (1.68 eV) meeting the solar spectrum.