Çok büyük konumsal verinin kullanıcı odaklı görselleştirilmesi
User oriented visualization of very large spatial data
  1. Tez No: 648689
  2. Yazar: MUHAMMED TEKİN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURKAY GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Grafiği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Animasyonu ve Oyun Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde konum servis sağlayıcıların ve konum hizmeti veren donanımların gelişmesiyle birlikte birçok farklı cihazdan konum verileri alınabilmekte ve bu verilerin çeşitli uygulamalarda kullanılabilmesi gerçekleşmektedir. Toplanan veriler gerek coğrafik gerek beşeri faktörlerden etkilenmekte ve homojen ya da heterojen dağılımlar gösterebilmektedir. Bu kadar çok verinin kullanıcıların algılayabileceği şekilde gösterilmesi özel yöntemler gerektirmektedir. Yazılacak bu tez çok sayıda konumsal verinin kullanıcılara verimli şekilde ifade edilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmanın sonucunda çok fazla sayıda (örneğin: milyonlarca) noktadan oluşan konumsal verinin, küresel ya da bölgesel olarak görselleştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of location service providers and equipment providing location services, location data can be obtained from many different devices and this data can be used in various applications. The data collected are affected by both geographic and human factors, and sometimes they may show homogeneous and sometimes heterogeneous distributions. Displaying so much data in a way that users can perceive requires special methods. This thesis to be written aims at expressing many spatial data to the users in the most efficient way. As a result of this study, it is aimed to visualize spatial data consisting of many (e.g. millions) points globally or regionally and to do this in real time.