Familiarity effect on human-agent negotiations
  1. Tez No: 648694
  2. Yazar: BERKAY TÜRKGELDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yapay zeka çalışmaları hayatımızı birçok yönden değiştirmektedir. İnsanlar günlük yaşantılarında akıllı sistemlerle çeşitli şekillerde etkileşime girmektedirler. İnsan ve yapay zeka sistemleri arasındaki etkileşim arttıkça bu etkileşimi etkileyen faktörler özellikle insan-etmen müzakereleri alanında çok daha fazla önem kazanmaktadır. Bu nedenle, insanlarla pazarlık yapabilen akıllı sistemler geliştirirken, insanlar arasındaki etkileşime etki eden faktörleri de göz önünde bulundurmak önemli hale gelmektedir. Bu tez çalışmasında daha etkili müzakere sistemleri tasarlayabilmek için insan etmen müzakerelerinde insanlardaki etkileşimi etkileyen faktörlerden görsel aşinalığın etkisi araştırılmıştır. Karşı tarafı tanıyor olmak, karşı taraf ile etkileşime girme yollarımızı değiştirebilir ve bu yüzden müzakere sürecini ve sonucunu da etkileyebilir. Bizim hipotezimiz karşı tarafın tanıdık biri olup olmadığının müzakere sürecini ve sonucunu etkileyeceği yönündedir. Bu etkiyi test edebilmek için insanların sanal bir avatarla belirli bir konuda müzakere edebileceği bir sistem tasarladık. Bu sistemde katılımcıların yarısı ünlü görünümlü bir avatar ile pazarlık yaparken, katılımcıların diğer yarısı daha önce hiç görmedikleri ve ünlü görünümlü olmayan bir avatar ile pazarlık yaptılar. Öğrenme etkisini ortadan kaldırmak için 67 kişinin katıldığı ana deneyimizde gruplar arası tasarımı kullandık. Katılımcıların pazarlık verileri ve doldurdukları anket verileri detaylıca incelenmiştir. Deneysel sonuçlarımız, rakibe aşina olmanın hem müzakere sürecini hem de sonucunu etkilediğini gösterdi. Özellikle rakipleri ünlü görünümlü olan bir avatar ile pazarlık yapan katılımcıların rakipleri ünlü görünümlü olmayan avatar ile pazarlık yapanlara kıyasla daha çok işbirliği yapma eğiliminde oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence has changed our world in various ways. People have started to interact with a variety of intelligent systems on a daily basis. As the interaction between human and AI systems increases day by day, the factors influencing their communication have become more and more important especially in the field of human-agent negotiation. Therefore, it is necessary to study the factors affecting human-human negotiation while designing agents negotiating with their human counterparts. As familiarity is one of these factors, this work aims to investigate the effect of familiarity on human-agent negotiation so that we can design more effective negotiation systems. Being familiar to other party may influence how we interact and hence the process and outcome of the negotiation. Our hypothesis is that negotiating with a familiar opponent would create a difference in terms of negotiation process and outcome. In order to study this effect in human-agent negotiations, we developed negotiation framework in which human participants negotiate with an avatar in a bilateral fashion. To measure the effect of the appearance familiarity in negotiation, two control variables are defined: negotiating with a celebrity avatar and negotiating with a non-celebrity avatar. In order to avoid the learning effect, we adopt a between-subject experiment design. We recruited 67 participants and analyzed their negotiation data elaborately as well as their subjective opinions specified in the questionnaires. Our experimental results showed that being familiar with the opponent affected both negotiation process and outcome. Particularly, human participants had a tendency to be more collaborative when their opponent is a celebrity avatar versus a non-celebrity avatar.