Cotinus coggygria Royal purple'ın mikroçoğaltim teknikleri kullanılarak üretimi
Production of Cotinus coggygria Royal purple usingmicropropagation techniques
- Tez No: 648699
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMAD AASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, önemli bir süs ve tıbbi bitkisi olan C. coggygria (Royal Purple)'nin in vitro koşullarda hızlı ve çoklu üretimi amaçlanmıştır. C. coggygria'nın yüzey sterilizasyonu için %70 lik etil alkol ve %25 ticari çamaşır suyu kullanılmıştır. In vitro koşullarda elde edilen steril bitkilerin koltuk altı meristem eksplantları in vitro koşullarda çoğaltım için kullanmak üzere farklı oranda BAP + IBA veya NAA içeren MS ile WPM temel besin ortamlarına 4 hafta boyunca kültüre alınmıştır. MS bazlı denemelerde %100 sürgün rejenerasyonu 1,00 mg/L BAP, 2,00 mg/L BAP veya 2,00 mg/L BAP + 0,05 mg/L NAA + 0,05 mg/L IBA içeren ortamlarda gözlemlenirken eksplant başına maksimum sürgün sayısı (3.25 adet) 2,00 mg/L BAP içeren MS ortamda gözlemlenmiştir. WPM bazlı denemelere bakıldığında ise maksimum rejenerasyon oranı ve eksplant başına maksimum sürgün sayısı (2,37) 1,00 mg/L BAP + 0,10 mg/L IBA içeren ortamlarda izlenmiştir. Elde edilen sürgünlerin köklendirilmesi farklı oranda NAA ve IBA içeren MS ortamında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlarına göre maksimum kök rejenerasyon oranı (%66,0) 2,00 mg/L NAA ve 2,00 mg/L IBA içeren MS ortamında gözlemlenmiştir. Köklendirilen sürgünler dış koşullara alıştırılması için saksılara aktarılmış ve 6 haftanın sonunda bitkilerin dış koşullara başarılı adaptasyonu gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında C. coggygria 'Royal Purple' bitkisinin ticari ve hızlı üretimi için mükemmel bir protokol sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims the rapid and multiple regeneration of an important ornamental and medicinal plant C. coggygria (Royal purple) under in vitro conditions. For the sterilization of C. Coggygria, 70% alcohol and 25% commercial bleach was used. Nodal segments explants isolated from in vitro sterilized plants were cultured on MS or WPM basal medium supplemented with BAP+ IBA or NAA for 4 weeks. Shoot regeneration frequency of 100% was achieved on MS basal medium containing 1.00 mg/L BAP, 2.00 mg/L BAP or 2.00 mg/L BAP + 0.05 mg/L NAA + 0.05 mg/L IBA. Whereas, maximum shoot counts (3.25) were observed on MS medium enriched with 2.00 mg/L BAP. Maximum shoot regeneration frequency and shoot counts (2.37) from WPM basal medium was observed on medium supplemented with 1.00 mg/L BAP + 0.10 mg/L IBA. Rooting of in vitro regenerated shoots were done on MS medium having different consentrations of NAA or IBA. The results revealed maximum rooting frequency of 66.0% from MS medium containing either 2.00 mg/L NAA or 2.00 mg/L IBA. The rooted plantlets were transferred to pots for acclimatization and observed successful adaptation after 6 weeks. This study presents the complete and easy protocol for the rapid and commercial propagation of C. coggygria (Royal purple).