Bariatrik cerrahide opioidli ve opioidsiz anestezinin karşılaştırılması
Comparison of opioid and opioid-free anesthesia in bariatric surgery
- Tez No: 648736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Opioidler anestezide yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte POBK, titreme, idrar retansiyonu gibi yan etkilerinin varlığı bilinmektedir. Multimodal analjezinin opioid tüketimini azalttığına dair son yıllarda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Opioidsiz anesteziyi LSG ile karşılaştıran veri çok azdır. Bu çalışmanın amacı, LSG geçiren hastalarda opioidsiz anestezinin ağrı skorlarına ve hastanın iyileşme sürecine etkilerini değerlendirmektir. Bu çalışma Pamukkale Üniversitesi Hastanesi genel cerrahi ameliyathanesinde prospektif olarak 18-65 yaş arasında 64 olgu üzerinde gerçekleştirildi. Ameliyat başlangıcında anestezi yöntemine göre hastalar randomize seçilerek gruplandırıldı. Grup I'de analjezi için opioid olarak remifentanil uygulandı. Grup II'de iv parasetamol, ibuprofen, ketamin ve magnezyum sülfat uygulandı. Ağrı skoru olarak NRS kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar ameliyat başlangıcından postoperatif 1. gün sonuna kadar takip edildi. Elde edilen veriler SPSS 25 paket programıyla incelenerek raporlaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların beden kitle indeksi (BKİ) 40 ve üstüydü. Çalışmada kadınlar her iki grupta da çoğunluktaydı (≥%75). İki grupta da hastaların geçirilmiş ameliyat öyküsünde sezaryan çoğunluktaydı. Çalışmaya dahil edilen hastalarda obeziteye eşlik eden kronik hastalıklarda DM ve HT çoğunluktaydı. SKB, DKB, KAH, SpO2, BİS ve TOF değerlerinde gruplar arasında belirgin bir farklılık yoktu. Bradikardi, taşikardi ve hipertansiyonda gruplararası istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu. Hipotansiyonda Grup I'deki hasta sayısı anlamlı bir şekilde fazlaydı. Postoperatif derlenme ünitesinde SpO2
Özet (Çeviri)
Opioids are widely used in anesthesia. Postoperative nausea and vomiting (POBK) is known to have side effects such as tremors and urinary retention and so on. Several studies have been conducted in recent years indicating that multimodal analgesia reduces opioid consumption. There are very few studies comparing opioid-free anesthesia with Laparoscopic Sleeve Gastrectomy (LSG). The aim of this study is to evaluate the effects of opioid-free anesthesia on pain scores and the patient's healing process in patients with LSG surgery. This study was conducted on 64 cases between the ages of 18-65, prospectively in the general surgical operating room of Pamukkale University Hospital. Patients were randomly selected and grouped according to anesthesia method at the beginning of the surgery. Remifentanil as an opioid was administered for analgesia in Group I. Iv paracetamol, ibuprofen, ketamine and magnesium sulfate were administered in Group II. NRS were used as pain score. The patients included in the study were followed from the beginning of the operation to the end of the postoperative 24 hours. Reporting the data obtained were analyzed using the SPSS 25 software. The body mass index (BMI) of the patients included in the study was 40 and above. In the study, women in both groups were the majority (≥75%). In both groups, cesarean section was the majority in the history of the patients ' previous surgery. DM and HT from chronic diseases that accompany obesity were the majority in the patients included in the study. There were no significant differences in SBP, DBP, heart rate, SpO2, BIS and TOF values between the groups. There were no statistically significant differences between groups in bradycardia, tachycardia and hypertension. Patients in Group I were significantly higher when hypotension was examined. There was no significant difference in SpO2