Sosyal medya tanıtımlarının görsel iletişim mecrası olarak önemi ve gastronomi fotoğrafçılığı
The importance of social media promotions as visual communication and the gastronomy photography
- Tez No: 648753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM MUTAF BÜYÜKARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Teknolojideki hızlı değişim ve gelişmeler birçok alanda olduğu gibi iletişim alanında da değişimlerin yaşanmasına neden olmaktadır. 2000'li yıllara gelindiğinde sosyal medyanın birçok alanda tercih edilen bir iletişim yolu haline geldiği söylenebilir. Her geçen gün sosyal medya mecralarını kullanan kişi sayısı artmakta, buna ek olarak kullanıcılar sosyal medya hesaplarında yoğun olarak görsel içerikler oluşturmaktadır. Akıllı telefonlarla sonsuz çekim yapma şansına sahip olan sosyal medya kullanıcılarının; gezdikleri yerlere ait görselleri, özellikle de yiyecek-içecek görsellerini sosyal medya hesaplarında paylaştığı görülmektedir. İnsanların sosyal anlamda iletişim kurmasına, kültüre anlam katmasına aracı olan yemek görselleri sosyal bir dil olarak değerlendirilebilir. Bu durumun gastronomiye ve gastronomi fotoğrafçılığına olan ilgiyi arttırdığını söylemek yanlış olmaz. Bütün bunlara ek olarak; gıda sektöründeki yeri ve önemi göz önünde bulundurulduğunda gastoronomi fotoğrafçılığının bir reklam aracı olarak kullanıldığı da görülmektedir. Bu nedenle, gastronomi fotoğrafçılığının sosyal medyada doğru kullanımının önemli bir unsur olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada; sosyal medya mecralarının, gastronomi fotoğrafçılığı ile ilişkilendirilerek görsel iletişim açısından araştırılmasına yer verilmiştir. Çalışmanın amacı, gastronomi fotoğrafçılığında sosyal medya tanıtımlarının görsel iletişim mecrası olarak önemini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Rapid changes and developments in technology provide changes in the communication field as in many fields. It can be told that social media has became a way of communication in various fields in 2000s. Day by day the number of people using social media channels is increasing in addition there are intensively visual contents in social media accounts. Social media users that has the chance to shoot endlessy with smartphones. It is seen to share especially food and beverages and the places you visit on social media accounts. Food visuals can be evaluated as a social language which is a tool for people communicate as a social life and add meaning to culture. It is not wrong to say that this situation increased the interest in gastronomy and gastonomy photography. In addition to all these considering its place and importance in the food industry it is seen as an advertising tool for gastronomy photography. So it has been considered that it is an important factor of the correct use of gastronomy photography on social media. In this study social media channels are associated with gastronomy photography and research is made in terms of visual communication. The aim of the study is to reveal the importance of social media introduction as a visual communication tool in gastronomy photography.