65 yaş ve üzeri bireylerde D vitamini, kalsiyum ve fosfor düzeylerinin incelenmesi
Analysis of D vitamin, calcium and phosphor levels in individuals aged 65 years and over
  1. Tez No: 648758
  2. Yazar: EBRU ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Vitaminler, besinler veya ek olarak dışardan alınması zorunlu besin öğeleri olmasına rağmen D Vitaminin sentezi ve işlevleri diğer vitaminlerden farklılılık gösterir. Bundan dolayı vitaminden çok steroid yapılı bir hormon olarak kabul edilir. Yaşlanmayla birlikte malnutrisyona bağlı vitamin ve mineral eksikliği görülmektedir. Özellikle D vitamini eksikliği yaşlı popülasyonda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve yaşlanmaya bağlı olarak D vitamini sentezi azalmaktadır. Buna bağlı olarak, kalsiyum ve fosfor dengesi de değişmektedir. Yaşlanmayla birlikte D vitamini düzeylerinde nasıl bir değişim olduğunu incelenmesi açısından 65 yaş ve üzeri yaşlı bireylerde vitamin D, kalsiyum ve fosfor düzeyleri değerlendirilerek, D vitamini eksikliği prevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 65 yaş ve üzeri Ekim 2015- Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği'ne başvuran kişilerin vitamin D, kalsiyum ve fosfor düzeyleri retrospektif olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
The synthesis and functions of Vitamin D differ from other vitamins, although there are vitamins, nutrients or nutritional supplements. Therefore, it is considered as a steroid hormone rather than vitamin. With aging, vitamin and mineral deficiency due to malnutrition is observed. Vitamin D deficiency is a common condition in the elderly population, and vitamin D synthesis decreases due to aging. Accordingly, the balance of calcium and phosphorus also changes. In order to examine how vitamin D levels change with aging, it is aimed to determine the prevalence of vitamin D deficiency by evaluating vitamin D, calcium and phosphorus levels in individuals aged 65 and over. In our study, the vitamin D, calcium and phosphorus levels of individuals aged 65 and over who applied to Istanbul Medeniyet University, Göztepe Training and Research Hospital Family Medicine between October 2015 and October 2018 were retrospectively analyzed.