İnflamatuvar bağırsak hastalığı aktivitesi ile serum sistatin c ve fekal kalprotektin düzeylerinin ilişkisi
Correlation between inflammatory bowel disease activity and serum cystatin C and fecal calprotectin levels
- Tez No: 648766
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE POTUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: İnflamatuvar bağırsak hastalığı ile takip edilen hastaların takibinde hastalık aktivitesi önemli bir yer tutmaktadır. Hastalık aktivitesini belirlemede çeşitli klinik ve laboratuvar belirteçler kullanılmaktadır. Sistatin C ise ön planda renal fonksiyonları belirlemede kullanılan bir belirteç olarak bilinmesine rağmen aynı zamanda inflamasyonla ilgili bir belirteçtir. İnflamatuvar hastalıklarla ilgili yapılan çalışmalarda ilgi konusu olmuşken literatürde inflamatuvar bağırsak hastalıklarıyla ilişkisini inceleyen kapsamlı bir çalışmaya rastlanmadı. Bu araştırmanın amacı inflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) aktivitesi ile serum sistatin C düzeyi ve kalprotektin arasındaki ilişkiyi saptamak ve aynı zamanda iyi bilinen inflamasyon belirteci olan fekal kalprotektin ile serum sistatin C arasındaki korelayonu da incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza hastanemiz Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları kliniklerinde 08.10.2019-23.12.2019 tarihleri arasında ayaktan veya yatarak takip edilmiş olan ve biyopsi ile kanıtlı inflamatuvar bağırsak hastalığı tanısı olan, 18-70 yaş aralığında toplam 138 hasta dahil edildi. İnflamatuvar bağırsak hastalığı nedeniyle takip edilen hastaların klinik bulguları, hemogram, CRP, sedimentasyon, üre ve kreatinin gibi rutin takiplerinde gönderilen laboratuvar parametrelerine ek olarak serum sistatin C ve fekal kalprotektin düzeyleri kullanıldı. Serum Sistatin C ve fekal kalprotektin için hastalardan alınan ek kan ve gayta numuneleri Biyokimya Laboratuvarında -80 °C'de saklanarak Biyokimya Laboratuvarınca temin edilen kalprotektin ve sistatin C elisa kitleriyle toplu şekilde çalışıldı. Hastalık aktivitesini belirlemek için ülseratif kolit (ÜK) tanısı olanlarda Truelove ve Witts Hastalık Aktivite İndeksi, Crohn hastalığı tanısı olan hastalarda Crohn Hastalığı Aktivite İndeksinden faydalanıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Disease activity plays an important role in the follow-up of patients with inflammatory bowel disease. Various clinical and laboratory markers are used to determine disease activity. Although cystatin C is known as a marker used to predict renal functions, it is also a marker related to inflammation. While it has been the subject of interest in studies on inflammatory diseases, no comprehensive study has been found in the literature examining its relationship with inflammatory bowel diseases. The aim of this study is to determine the relationship between inflammatory bowel disease activity and serum cystatin C level and calprotectin, and also to examine the correlation between serum cystatin C and fecal calprotectin, a well-known inflammation marker. Materials and Methods: A total of 138 patients between the ages of 18-70 and diagnosed with biopsy-proven inflammatory bowel disease who were followed up in Gastroenterology and Internal Medicine clinics between 08.10.2019-23.12.2019 were included in our study. Serum cystatin C and fecal calprotectin levels were used in addition to the clinical findings and routine laboratory parameters of the patients who were followed up for inflammatory bowel disease (IBD). In addition to routine tests such as hemogram, CRP, sedimentation, urea and creatinine, additional blood and stool samples for serum cystatin C and fecal calprotectin were requested from the patients and stored at -80 °C in the Biochemistry Laboratory and studied with calprotectin and cystatin C elisa kits provided by the Biochemistry Laboratory. To determine the disease activity, Truelove and Witts Disease Activity Index was used in patients with UC (ulcerative colitis) and Crohn's Disease Activity Index was used in patients with Crohn's disease. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis.