Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerinde depresif belirti görülme durumu ve umutsuzluk düzeyi ilişkisi
Depressive symptoms in the last year students of Erciyes University Faculty of Medicine and relationship between hopelessness level
- Tez No: 648765
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Katı ve zor içeriği ve meslekteki potansiyel riskler nedeniyle zorlu bir süreç olarak görülen tıp eğitimi öğrenciler üzerinde ciddi psikolojik strese neden olmaktadır. Araştırmada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerinde depresif belirti görülme sıklığı ve umutsuzluk düzeyi ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel bu çalışmada 135 öğrenciye“Demografik Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Ölçeği'' ve ”Beck Umutsuzluk Ölçeği“ 'ni içeren anket uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerde Student t testi, Anova, Khi Kare testi, Korelasyon Analizi ve Lojistik Regresyon Analizi uygulanmıştır. BUO'den 17 ve üzeri puan alıp depresif belirti ”var“ olarak nitelendirilen öğrenci sayısı 32'dir (%23.7). Araştırma grubunda depresif belirti puan ortalaması 10.84±7.23'dür. Yaş, cinsiyet, kaldığı yer, aylık harcamaları, yıl/staj tekrarı yapmış olma, okul başarısının düşüklüğü ile depresif belirti görülme arasında anlamlı ilişki yoktur. Aile ve arkadaş ilişkilerini ”çok iyi/iyi" olarak nitelendirenlerde depresif belirti görülme durumu anlamlı ölçüde düşüktür. Öğrencilerin Beck Umutsuzluk Ölçeği puan ortalaması 6.16±4.74'dür. Öğrencilerin yaş, cinsiyet, kaldığı yer ve aylık harcamaları ile umutsuzluk puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktur. Kendisinde ya da ailesinde bedensel ya da ruhsal hastalık olduğunu belirten öğrencilerin umutsuzluk puanları anlamlı ölçüde yüksektir. Tıp Fakültesini isteyerek seçtiğini belirtenlerde hem depresif belirti görülme oranı hem de umutsuzluk puanı ortalaması anlamlı ölçüde düşüktür, Hekim olmaktan memnun olmadığını belirtenlerde, meslek seçiminde doğru karar vermediğini, hekimlik mesleğinin toplumda hak ettiği yeri bulmadığını ve tıp mesleğinin geleceğinin iyi olmadığını düşünenlerde depresif belirti görülme oranı daha yüksek ve umutsuzluk puanı daha düşük olmakla beraber istatistiki açıdan anlamlı farklılık yoktur. Lojistik analize göre arkadaş ilişkilerinin kötü olmasının depresif belirti görülmesine olan etkisi 4.16 kattır. Umutsuzluk ölçeği puanının depresif belirti görülmesine olan etkisi 1.36 kattır. Korelasyon analizine göre depresyon ölçeği ile umutsuzluk ölçeği puanları arasındaki pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Araştırma sonucunda, tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin belirlenen bazı sosyo-demografik özelliklerinin depresyon ve umutsuzluk düzeylerini genel olarak etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Medical education, which is seen as a difficult process due to its strick and difficult content and potential risks in the profession causes serious psychological stress on students. The aim of this study was to determine the relationship between the prevalence of depressive symptoms and hopelessness in the last year students of Erciyes University Faculty of Medicine. In this descriptive and cross-sectional study, a questionnaire including“Demographic Information Form”,“Beck Depression Scale' and ”Beck Hopelessness Scale was applied to 135 students. Student t test, Anova, Chi-square test, Correlation analysis and Logistic regression were used in the statistical analyzes. The number of those who scored 17 and above on the Beck Depression Scale deemed to have depressive symptoms was 32 (15.6%). The mean of depressive score was 10.84±7.23. There was no significant relationship between age, gender, place of residence, monthly expenditures, year/internship retention, low school success and depressive symptoms. Depressive symptoms are significantly lower in those who describe family and friend relationships as“very good/good”. The mean score of Beck Hopelessness Scale was 6.16±4.74. There was no statistically significant difference between students' age, gender, place of residence and monthly expenses and hopelessness scores. Despairing scores of students who stated that they had physical or mental illness were significantly higher. Depressive symptom rate and hopelessness score were significantly lower in those who stated that they chose the Faculty of Medicine voluntarily. Although the hopelessness score is high, there is no statistically significant difference. In those who stated that they were not satisfied with being a physician, they did not make the right decision in the choice of profession, that the profession of medicine did not find its rightful place in the society and that the future of the medical profession was not good, the rate of depressive symptoms was higher and the hopelessness score was low, but there was no statistically significant difference. According to the logistic analysis, the effect of having poor relations with depressive symptoms is 4.16 times. The effect of hopelessness scale score on depressive symptoms was 1.36 times. A positive correlation was found between the Depression Scale and Hopelessness Scale scores according to the correlation analysis. As a result of the research, it was seen that some socio-demographic characteristics of the last year medical students did not affect depression and hopelessness levels in general. According to the logistic analysis, the effect of having poor relations with depressive symptoms is 4.16 times. The effect of hopelessness scale score on depressive symptoms was 1.36 times. According to the correlation analysis between the Depression Scale and Hopelessness Scale scores, a moderate positive relationship was found. As a result of the research, it was seen that some socio-demographic characteristics of the last year medical students did not affect depression and hopelessness levels in general.