Üniversitelerde kurumsal tanıtım faaliyetlerinin kurum imajının oluşmasındaki rolü: Bir vakıf üniversitesi örneği
The role of corporate promotion activities in the formation of institution image in universities: A case of a foundation university
  1. Tez No: 648767
  2. Yazar: ESMA AYBUKE ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL BÜYÜKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde üniversite sayısındaki ciddi artış ve küreselleşmenin bir sonucu olarak en başta vakıf üniversitelerinin hem ulusal hem de uluslararası pazarda rekabet edebilmeleri için; yeterli fiziki alan ve altyapıya sahip olmaları, nitelikli eğitim ve hizmet veren bir üniversite imajı yaratmaları zorunlu hale gelmiştir. Dolayısıyla üniversitelerin mevcut rekabet ortamındaki yerini belirleme ve koruma noktasında, kendi imajına ilişkin dış çevrenin algılama ve beklentilerin tespit edilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki vakıf üniversiteleri tarafından yürütülen tanıtım faaliyetlerinin o üniversitenin kurumsal imajının oluşumu üzerindeki rolü belirlemeye yöneliktir. Çalışmanın amacı, aday öğrencilerin üniversite tercihi yaparken, kurumsal imaja ne ölçüde önem verdiklerini belirleyebilmek, farklı özelliklere sahip öğrencilerin için kurumsal imaj algısının nasıl olduğunu görebilmek, üniversitelerin yürüttüğü tanıtım faaliyetlerinin kurum imajının oluşturulması aşamasındaki etkinliğini saptamaktır. Bu amaçla çalışmada kullanılan ölçekte bulunan kurumsal imaj boyutları; eğitim, altyapı ve coğrafi konum, sosyal hayat ve kurumsal çalışanlar olarak; ölçeğin uygulandığı öğrenci özellikleri ise cinsiyet, yaş, öğrenim görülen fakülte türü, öğrencilik statüsü (bursluburssuz), tercih sıralaması, üniversiteye hazırlık süresi, öğrenim gördüğü fakülte veya bölümle ilgili bilgisi ve memnuniyeti, üniversiteyi tercih etmesindeki en baskın kriter olarak belirlenmiştir. Araştırmada istatistikî analiz olarak, frekans dağılımları, ortalama ve standart sapmanın yanında ikili gruplar arasındaki sayısal değerlerin karşılaştırılmasında bağımsız T testi kullanılmış, ikiden fazla grubun sayısal ölçümlerinin genel karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü Anova testi kullanılmıştır. İkiden fazla grubun karşılaştırılması sonucu oluşan farklılıkların belirlenmesinde ise Games-Howell testinden yararlanılmıştır. İki boyut arasındaki ilişki durumuna bakmak için de Pearson kolerasyon testine bakılmıştır. Ayrıca ikiden fazla boyut arasındaki etki durumuna bakmak için ise boyutlar arasında çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, aday öğrencilerin, üniversite tercihi aşamasında kurumsal itibarı göz önünde bulundurduklarını ortaya koymuştur. Eğitim seviyesi, üniversitenin alt yapısı ve coğrafi konumu, sosyal hayat ve kurumsal çalışanları, üniversite tanıtım ve tercihlerini pozitif etkilemektedir. Yani yukarıda sayılan etkenler arasındaki ilişki güçlendikçe ve üniversite tanıtım faaliyetlerinin etkinliği ve öğrenci tercihleri artacak dolayısıyla kurumsal imaj güçlenecektir denebilir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the serious increase in the number of universities and globalization, in order for foundation universities to compete in both national and international markets; it has become imperative that they have sufficient physical space and infrastructure and create a university image that provides quality education and service. Therefore, it is important to determine the perception and expectations of the external environment related to its image in determining the position and protection of universities in the current competitive environment. This study, conducted by the promotional activities of private universities in Turkey that are intended to define the role on the formation of the university's corporate image. The aim of the study is to determine the importance of candidate students when choosing a university, to determine the importance of corporate image, to see how corporate image perception for students with different characteristics, to determine the effectiveness of the promotional activities carried out by universities in the stage of creating an institutional image. For this purpose, the corporate image dimensions in the scale used in the study; as education, infrastructure and geographical location, social life and corporate employees; The student characteristics of the scale were determined as gender, age, the type of faculty where the education was conducted, the status of the student (with or without scholarship), the order of preference, the duration of university preparation, the knowledge and satisfaction regarding the faculty or department where he studied, the most dominant criterion in choosing the university. In the research, independent T test was used to compare numerical values between binary groups as well as frequency distributions, mean and standard deviation, and One-Way Anova test was used for general comparison of numerical measurements of more than two groups. Games-Howell test were used to determine the differences caused by comparing more than two groups. In order to look at the relationship between the two dimensions, the Pearson cholera test was also examined. In addition, multiple regression analysis was performed between the dimensions to look at the effect situation between more than two dimensions. As a result of the research, it has been revealed that the candidate students consider institutional reputation at the university preference stage. The level of education, the infrastructure and geographical location of the university, social life and corporate employees positively affect university promotion and preferences. In other words, as the relationship between the factors mentioned above gets stronger and the efficiency of university promotion activities and student preferences will increase, so the corporate image will be strengthened.