Tarım sektörünün planlanmasında input-output modeli ve Türkiye örneği
- Tez No: 6488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Türk tamım sektörünün linetim yapısının, b elirlenmesi ve nihai! taleplere bağlı olarak 1988-1991 dönemi için sektörel üretimin planlanması ile tarım sektörünün üre tim yapıaındaki deği pimlerin Input-Output(Girdi-Çıktaı) Mode li yardımıyla analiz edilmesini amaçlamaktadır. Dört bölümden, oluşan çalışmamızın, ilk bölümünde, Türk. tarım, sektöründe gözlenen teknolojik değişim ve ulaşılan ve rimlilik düzeyinin yıllar itibariyle gelişimi ele alınarak, tarım sektörünün ekonomiye katkıları çeşitli ölçütlere göre belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın i kinci. bölümünde İse girdi-çıktı modelleri hakkındaki genel bilgilerin ve çalış mada kullanılanı açık, statik girdi-çıktı modelinin teorik- yapısı konuya uygun bir çerçeve içerisinde ele alınarak in celenmiştir. Modelin işletilebilmesi için gerekli alan Girdi-Çıktı Matrisinin(!Eablosunun) ve. çalışmamızda plan, dönemi olarak e le aldığımız 1988-1991 dönemi nihai talep verilerinin elde ediliş biçimleri III. bölümün konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümünde, tarım sektörünün ekonomideki üretim sektörleriyle ilişkileri önce girdiler sonra da çıktılar yönünden analiz edilerek, tarım sektörünün ekonomi içindeki yerinin ve buna bağlı olarak ü- retim yapısının belirlenmesine çalışılmıştır. Ayrıca bu bö lümde., nihai talep unsurlarının ele alınan plan dönemindeki sektörel taleplerine bağlı olarak tarım sektörü için üretim planlaması, yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda aşağıdaki sonuçlara ulaşıl mıştır Türk tarım; sektörünün başta tarıma dayalı sanayi ol mak üzere ekonomideki tüm sektörlerle girdiler ve çıktılar yönünden çok sık ilişkiler içinde bulunduğu gözlenmiştir'. Öte. yandan 1988-1991 dönemi nihai taleplerine bağlı olarak tarım sektörünün üretim yapısının önemli değişimler geçirece ği belirlenmiştir. Son olarak da, tarım sektörü üretimi için V. Beş Yıllık Kalkınma Planında öngörülen artış hızına 1988 ve 1989 yıllarında ulaşılamayacağı, yapılan analizler: sonucun da oltaya : konmuştur.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Our1 study has aimed toe determine; the. production struc ture, of Turkish agriculture sector and its production plan ning for' 1988, 1989, 1990, 1991 years in connection with the final demands and ta analyses the changes in the production structure, of the agriculturel sector by using Input-Output Model. Our. study covers fo«r chapters. In the first chapter of the study endeavors to determine the contributions of the agriculture sector' to the economy, by handling the observed technological changes and the- development of the level of ye ar-to-year productivity, in Turkish agriculture sector. In the second, chapter of the study involves the genaral infor