Internal marketing for organizational change an exploratory study on adoption of Industry 4.0
Endüstri 4.0 bağlamında, dijital dönüşüm sürecinde iç pazarlama uygulamaları
  1. Tez No: 648805
  2. Yazar: ÇİĞDEM KAYA DAĞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Günümüzde tüm hayatımızı değiştirecek bir devrimin ilk aşamalarındayız. Bizim iş ve sosyal hayatımızı kökten etkileyecek bu devrime, Endüstri 4.0 diyoruz. Teknolojik gelişmelerle beraber baş döndürücü değişiklikler yaşıyoruz ve bu değişiklikler, üretimi ve iş yapma şeklimizi kökten etkileyecek. Yeni üretim şekilleri, iş modelleri, yeni meslekler ortaya çıkıyor. Bu devrim tüm sektörlere çok büyük değişiklikler getirecek. Bu değişim, şirketleri ve işgücünü derinden etkilemeye başladı ve etkilemeye devam edecek. Endüstri 4.0 akıllı fabrikaların oluşmasına ve daha da önemlisi, şirketlerin ihtiyacı olan işgücünün niteliğinin, değişmesine neden olacaktır. Bu yeni sanayi devriminin şirketlerde uygulanması için, değişim yönetimi gerekmektedir. Değişim yönetimi süreçlerinin uygulanmasıyla bu yeni süreç şirkete daha sağlıklı bir şekilde adapte edilecek, çalışanlarla daha sağlıklı iletişim kurulacaktır. Bu devrim niteliksiz işgücünün korkmasına ve bu değişime direnç göstermesine neden olabilir. Bu direnci yönetebilmek ve çalışanları kazanabilmek için içsel pazarlama uygulamalarına ihtiyacımız var. Bu tezde, dijital dönüşüm uygulayan şirketler, değişim yönetimi açısından araştırılmıştır. Bu dönüşüm, en çok çalışanları etkilediği için içsel pazarlama konusu ayrıca incelenmiştir. Şirketlerin içsel pazarlama konusundaki uygulamaları, çalışanlarla iletişim şekilleri araştırılmıştır. Yeni yeni hayatımıza giren bu kavram, farklı alanlarda uygulayan şirketlerle görüşülerek değişim yönetimi bağlamında iç pazarlama kavramıyla ilişkilendirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, we are in the first stages of a revolution that will change our lives. This revolution, which will radically affect our business and social life, is called Industry 4.0. We are experiencing dizzying changes with technological advances and these changes will fundamentally affect production and the way practices business. New forms of production, business models and new professions are emerging. This revolution will bring enormous changes to all sectors. This change has begun to affect companies and the workforce deeply and will continue to affect. Industry 4.0 will lead to the creation of smart factories and require new skill sets for the workforce. The implementation of this new industrial revolution in companies, requires change management. With the implementation of change management processes, this new process will be adapted to the company in a healthier manner and a healthier communication will be established with the employees. This transformation can cause unqualified workforce to be afraid and resist this change. In order to manage this resistance, internal marketing can be a tool to gain employees. In this thesis, companies applying digital transformation are examined in terms of change management. Since this transformation affects employees the most, internal marketing has been explored separately. The applications of companies on internal marketing and the ways of communication with the employees were investigated. This new concept is discussed in relation to the internal marketing concept in the context of change management.