Wilson hastalarında plazma tiyol/disülfit düzeylerinin araştırılması
Investigation of dynamic thiol/disulfide homeostasis and nitrosative stress in patients with wilson disease
  1. Tez No: 648843
  2. Yazar: EMİNE MELİS YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA TOLGA KONDUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ. Wilson hastalığı (WH), bakır birikimi sonucu karaciğerde ve sonunda beyinde toksisiteye neden olan, otozomal resesif geçişli bakır metabolizması bozukluğudur. Oksidatif stres, WH'nın patogenezinde rol oynayabilir, ancak dinamik tiyol/disülfit homeostazının ve nitrozatif stresin rolleri bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, Wilson hastalarında tiyol/disülfit homeostazında ve nitrozatif streste değişiklik olup olmadığını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM. WH'ı olan toplam 50 hasta (42'si ilaç tedavisi altında ve 8 yeni teşhis edilmiş ve ilaç tedavisi görmemiş hasta) ve yaş ve cinsiyet uyumlu 50 sağlıklı kontrol bu çalışmaya dahil edildi. Serum toplam tiyol ve doğal tiyol seviyeleri spektrofotometrik bir yöntemle ölçüldü. Dinamik disülfür bağlarının miktarı ve ilgili oranlar bu değerlerden hesaplandı. Serum nitrik oksit (NO) ve 3-nitrotirozin (3-NT) seviyeleri sırasıyla kemilüminesans ve ELISA testleri kullanılarak tespit edildi. BULGULAR.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM. Wilson disease (WD) is an autosomal recessive inherited disorder of copper metabolism, resulting in copper accumulation, toxicity in the liver, and eventually in the brain. Oxidative stress may play a role in the pathogenesis of WD, but the roles of dynamic thiol/disulfide homeostasis and nitrosative stress have not been studied. The objective of this study was to assess whether there is a change in thiol/disulfide homeostasis and nitrosative stress in patients with WD. MATERIAL AND METHOD. A total of 50 patients with WD (42 under drug treatment and 8 newly diagnosed patients with no drug treatment) and 50 healthy age- and sex-matched controls included to this study. Serum total thiol and native thiol levels have been measured with a spectrophotometric method. The amount of dynamic disulphide bonds and related ratios were calculated from these values. Serum nitric oxide (NO) and 3-nitrotyrosine (3-NT) levels were detected using a chemiluminescence and ELISA assays, respectively. RESULTS.