Cotinus coggygria sulu infüzyonunun farelerde dekstran sülfat sodyum ile indüklenmiş ülseratif kolit üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 648842
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada Cotinus coggygria Scop. yapraklarından hazırlanan sulu infüzyonun (CCYSI), kolon mukozasının kronik inflamatuar hastalığı olan ve kolon kanser riskini arttıran ülseratif kolit (UK) üzerine terapötik etkilerinin araştırılması amaçlandı. 7 gün süre ile C57BL/6 erkek farelere, iki farklı dozda hazırlanan CCYSI (% 6 ve % 9) veya mesalamin (250 mg/kg vücut ağırlığı) oral olarak uygulandı. UK, deney süresince musluk suyu verilen normal ve bitki kontrol grupların dışındaki diğer gruplardaki farelere 5 gün boyunca musluk suyu içinde çözündürülen %3'lük dekstran sülfat sodyum (DSS) verilmesiyle indüklendi. Çalışma sonunda, CCLAI6 (cotinus coggygria scop. yapraklarından hazırlanan % 6'lık sulu infüzyon) ve CCLAI9 (cotinus coggygria scop. yapraklarından hazırlanan % 9'luk sulu infüzyon)'nin DSS uygulanması ile farelerin vücut ağırlığında ve kolon uzunluğunda görülen azalmayı inhibe ettiği, hastalık aktivite indeksini arttırdığı görüldü. DSS ile birlikte CCYSI verilen deney grubunun nötrofil infiltrasyon indeksi olan miyeloperoksidaz (MPO) ve oksidatif stres parametrelerin düzeylerinde, CCl4 (karbon tetraklorür) uygulanmış kontrol deney grubuna göre anlamlı azalma görüldü. Bunun yanı sıra, CCYSI'nin 7 günlük uygulanmasının DSS uygulanmış kolon dokusunda TNF-α, IL-1, IL-6 ve INF- gibi proinflammatuar sitokin düzeylerini baskıladığı görüldü. Western blot analizi ile inflamatuar cevabın daha ileri aşamada incelenmesinde, 7 günlük uygulamanın kolondaki iNOS ve COX-2 expresyonunu inhibe ettiği ve dolayısıyla NO ve PGE2 düzeylerinde azalmaya neden olduğu saptandı. CCYSI'nin kolon mukozasındaki inflamatuar değişiklikler gibi histolojik hasarı anlamlı derecede azalttığı gözlendi. Bu çalışmada UK tedavisinde ve önlenmesinde CCYSI'nın terapötik bir ajan olarak kullanılabileceği deneysel olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the therapeutic effect of C. coggygria scop. leaf aqueous infusion (CCLAI) in the treatment of ulcerative colitis (UK), a chronic inflammatory disease of the colonic mucosa that can increase the risk of colon cancers. C57BL/6 male mice were treated orally with two different doses of CCLAI (6% and 9%) or mesalamine (250 mg/kg body weight) for 7 consecutive days. UK were induced in rats by administering 3% dextran sulphate sodium (DSS) in the drinking water for 5 days, except for the normal and plant control groups that had access to tap water only. The results showed that CCLAI6 (Cotinus coggyria scop. 6% aqueorus infusion prepared from leaves) and CCLAI9 (Cotinus coggyria scop. 9% aqueorus infusion prepared from leaves) inhibit the DSS-induced loss of body weight and shortening of colon and increase Disease Activity İndex Score. There was also significant reduction in the levels of neutrophil infiltration index, myeloperoxidase (MPO) and oxidative stress parameters in the groups treated with CCLAI in comparison with those observed in the control DSS treated group. Additionally, we observed that treatment for 7 days suppressed tissue levels of several key pro-inflammatory cytokines, including TNF-α, IL-1, IL-6 and INF- in DSS-treated colon tissues. Further examination of the inflammatory response by Western blot analysis revealed that 7 days treatment reduced the colonic iNOS and COX-2 expresion with a concomitant decrease in the NO and PGE2 levels, respectively. CCLAI significantly attenuated histological injury including marked inflammatory changes in the colonic mucosal lining. These findings provide experimental evidence that CCLAI may be used as therapeutic agent for the treatment and prevention of UC.