2-5 yaş grubu çocuklarda maksiller labial frenulumun erken çocukluk çağı çürüğü oluşumu üzerine etkisi
Effect of Maxillary Labial Frenulum on Early Childhood Caries in Children Aged 2-5 Years Old
- Tez No: 648855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERA DERELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
2-5 Yaş Grubu Çocuklarda Maksiller Labial Frenulumun Erken Çocukluk Çağı Çürüğü Oluşumu Üzerine Etkisi Amaç: Gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmamızda, tedavi veya kontrol amacıyla kliniğimize başvuran 2-5 yaş grubu çocuklardaki üst çene labial frenulumun, bağlantı ve morfoloji tiplerinin dağılımının ve erken çocukluk çağı çürüklerinin oluşumu üzerinde herhangi bir etkisinin var olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Tez çalışmamızın kapsamında, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalına tedavi veya kontrol amacıyla başvuran, 2-5 yaş aralığındaki çocukların ağız içi ve maksiller labial frenulumlarının muayeneleri yapılmıştır. Çalışmamıza 53' ü kız, 39' u erkek olmak üzere toplam 92 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmamızda demografik verilerin ve oral muayene bulgularının işlendiği muayene formu kullanılmış, maksilla anterior bölge dişlerini ve frenulum bağlantısını da kapsayacak şekilde fotoğraflar çekilerek görsel veriler kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin istatiksel analizi SPSS v26 programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan yaş ortalamaları 52.7 11.7 ay olan çocukların ortalama dmft değeri 6.77 4.84 olarak bulunmuşken maksilla anterior bölge dişlerinde çürük olan çocukların ortalama dmft değerleri ise 9.81 4.32 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Effect of Maxillary Labial Frenulum on Early Childhood Caries in Children Aged 2-5 Years Old Aim: In our study, we aimed to examine the distribution of maxillary labial frenulum, connection and morphology types, and whether there is any effect on the formation of early childhood caries in children aged 2-5 years who applied to our clinic for treatment or control. Material and Method: In our study, intraoral and maxillary labial frenulum examinations of children aged 2-5 years who applied to Atatürk University Faculty of Dentistry Department of Pediatric Dentistry for treatment or control were performed. A total of 92 participants, 53 girls and 39 boys, were included in our study. In our study, an examination form was used in which demographic data and examination findings were processed, photos were taken including the maxilla anterior region teeth and the frenulum connection and visual data were recorded. Statistical analysis of the obtained data was made using the SPSS v26 program. Results: While the average dmft value of the children participating in our study was found to be 6.77 4.84, the mean dmft value of children with caries in the maxilla anterior teeth was found to be 9.81 4.32. There was no significant difference between frenulum morphology types and caries formation in maxilla anterior teeth.