Yeni ftalosiyanin türevlerinin sentezi, karakterizasyonu, fotovoltaik ve katalitik uygulamaları
  1. Tez No: 648865
  2. Yazar: ABDULCELİL YÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE İNCE OCAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanayi devrimi ile beraber başlayan fosil yakıtların kullanımının artması dünya atmosferindeki CO2 miktarı oldukça yüksek seviyelere çıkmıştır. Atmosferdeki CO2 miktarının artmasının sonucu hem çevre kirliliği hem de sera gazı etkisiyle küresel ısınmaya sebep olduğu ayrıca, son yıllarda enerji kaynağı olarak kullanılan fosil yakıtların azalması dünyamız için üç büyük ciddi sorunu temsil etmektedir. Bu ciddi sorunların önüne geçilmesi için kullanılan fosil yakıtlar yerine daha çevre dostu yenilenebilir enerji kaynakları aranmaktadır. Bu konuda kullanılabilecek en temel yenilenebilir enerji kaynağı güneştir. Güneş ışığını kullanarak fosil yakıtlara olan ihtiyacı azaltmak hem çevre kirliliğini azaltacak hem de atmosferdeki CO2 dengesini koruyacaktır yani küresel ısınmaya engel olacaktır. Güneş ışığından verimli şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyulan fotosensör olarak kullanılabilecek malzemelerden biri de ftalosiyaninlerdir. Ftalosiyaninler, 4 izoindol ünitenin azot (N) atomları ile birbirine bağlandığı 8 karbon (C) ve 8 azot atomundan oluşan ve yapısında 18 π-elektronuna sahip düzlemsel makrosilik bileşiklerdir. Ftalosiyaninlerin sahip olduğu görünür bölge ve yakın kızılötesi bölgedeki ışığı absorblama özelliği ideal bir fotosensör olarak kullanımına izin vermektedir. Fakat sahip oldukları düzlemsel molekül yapısı agregasyon gibi bir sorunu ortaya çıkarırken yine yapısının sahip olduğu kolay modifiye edilebilme özelliği bu sorunun aşılabileceğini göstermektedir. Bu tez kapsamında sentezlenen ve karakterizasyonu yapılan ftalosiyanin türevlerinden bazıları fotovoltaik uygulamalarda yani güneş ışığından enerji üretimi için kullanılırken bazıları da katalitik uygulamalarla yani atmosferdeki CO2'ten ve dünyamızın %70'inden fazlasını kaplayan su (H2O)'dan daha yararlı katma değeri yüksek kimyasallar üretmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the use of fossil fuels, which started with the industrial revolution, has increased the amount of CO2 in the world atmosphere to very high levels. The increase in the amount of CO2 in the atmosphere causes both environmental pollution and global warming with the effect of greenhouse gases, and the decrease in fossil fuels used as energy sources in recent years represent three major serious problems for our world. To avoid these serious problems, more environmentally friendly renewable energy sources are sought instead of fossil fuels. The most basic renewable energy source that can be used in this regard is the sun. Reducing the need for fossil fuels by using sunlight will both reduce environmental pollution and protect the CO2 balance in the atmosphere, that is, it will prevent global warming. Phthalocyanines are one of the materials that can be used as the photosensor needed to make efficient use of sunlight. Phthalocyanines are planar macrocyclic compounds consisting of 8 carbon (C) and 8 nitrogen (N) atoms in which 4 isoindole units are linked by nitrogen atoms and have 18 π-electrons in their structure. The ability of phthalocyanines to absorb light in the visible region and near infrared region allows it to be used as an ideal photosensor. However, while their planar molecular structure reveals a problem such as aggregation, the easy modification feature of its structure shows that this problem can be overcome. In this thesis, seven different phthalocyanine derivatives have been synthesized and characterized. Some of these phthalocyanine derivatives are used in photovoltaic applications, namely to generate energy from sunlight, while others have been used with catalytic applications to produce chemicals with higher added value than CO2 in the atmosphere and water H2O, which covers more than 70% of our world.