Anksiyete düzeyi, aleksitiminin prenatal ve postnatal baba bebek bağlanmasına etkileri
Effects of adult attachment style, anxiety level and alexithymia on prenatal and postnatal father baby attachment
- Tez No: 648866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET ECE ARAT ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Erken dönem yaşantıların hayat boyu süren etkisi vardır. Erken dönemde anne bebek ilişkisinin önemi anlaşılmış olmasına rağmen, baba bebek ilişkisi ile ilgili bilgi sınırlıdır. Ebeveynin anksiyete düzeyinin, bağlanma tipinin ve aleksitimi düzeyinin çocuğu ile olan ilişkisini etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı baba adaylarında anksiyete düzeyinin, yetişkin bağlanma tipinin ve aleksitimi düzeyinin prenatal ve postnatal dönemde baba bebek bağlanmasına etkisini araştırmaktır. Ayrıca prenatal fetal bağlanma düzeyi ile postnatal baba bebek bağlanması arasındaki ilişki incelenecektir. Yöntem: Maltepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde yapılan duyurular aracılığı ile ulaşılan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 134 baba adayı çalışmaya alınmıştır. Formlar çevrimiçi ortamda gönderilmiş, yanıtlar çevrimiçi olarak toplanmıştır. Gebeliğin üçüncü trimesterinde ilk değerlendirme, bebeğin 2-4. ayları arasında ikinci değerlendirme yapılmıştır. İkinci değerlendirmede 110 katılımcı çalışmayı tamamlamıştır. Katılımcılara prenatal dönem değerlendirmesinde Durumluk Sürekli Anksiyete Envanteri, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Paternal Fetal Bağlanma Ölçeği; postnatal dönem değerlendirmesinde Durumluk Anksiyete Envanteri, Baba Bebek Bağlanma Ölçeği verilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi, bağımsız değişkenlerin sonuç üzerindeki etkisinin incelenmesinde çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Postnatal dönem durum anksiyetenin baba bebek bağlanmasını olumsuz yönde (β=0,23; p=0,01); eş ilişkisinden duyulan memnuniyetin ise baba bebek bağlanmasını olumlu yönde (β=0,23; p=0,01) etkilediği bulunmuştur. Bağlanmanın kaçınma boyutu ile baba bebek bağlanması arasında negatif yönde ilişki bulunmuştur, kaygı boyutu ile baba bebek bağlanması arasında ilişki bulunmamıştır. Aleksitimi düzeyi ve baba bebek bağlanması arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Anskiyete düzeyi, yetişkin bağlanma tipi, aleksitimi düzeyi ile paternal fetal bağlanma arasında ilişki bulunmamıştır. Prenatal fetal bağlanma ile baba bebek bağlanması arasında ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Baba bebek bağlanmasını babanın anksiyete düzeyi olumsuz yönde, eş ilişkisinden duyulan memnuniyet ise olumlu yönde etkilemektedir. Babanın anksiyetesini düşürmeye yönelik müdahale ve eğitimlerin planlanması, eş ilişkisinden duyulan memnuniyetin değerlendirilmesi ve varsa bu alandan kaynaklanan sorunlara müdahale edilmesi baba bebek bağlanmasını olumlu yönde etkileyecektir. Yetişkin bağlanma tipinin ve aleksitimi düzeyinin baba bebek bağlanmasına etkisinin farklı yöntemlerle incelenmesinde fayda vardır. Prenatal fetal bağlanma ile baba bebek bağlanması ilişkisi prenatal ve postnatal dönemde farklı zaman dilimleri ele alınarak ve daha geniş örneklemlerde değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Early life experiences have lifelong effects. Although importance of early interaction between mother and baby is well understood, there is limited knowledge about father baby relationship. Parents' anxiety level, attachment type and alexithymia level are thought to affect the relationship with their child. In this study, we aimed to investigate the effects of fathers' anxiety level, attachment type and alexithymia level to prenatal and postnatal father baby attachment. It is also aimed to reveal the effect of prenatal fetal attachment to father infant attachment. Method: Expecting fathers were reached through the announcements made in Maltepe University Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. 135 Expecting fathers who were accepted to join the study were included. Data collection made by online forms. First evaluation was made in third trimester, second evaluation was made when baby was 2 to 4 months old. 110 fathers completed the second evaluation. In prenatal evaluation State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Toronto Alexithymia Scale, Experiencing in Close Relationship Inventory, Paternal Fetal Attacment Scale; in postnatal evaluation State Anxiety part of STAI, Paternal Infant Attachment Questionnaire were given to participants. Pearson correlation analysis was used to examine the relation between variables. Multiple lineer regression analysis was used to determine the effect of independent variables on the outcome. Findings: Postnatal period state anxiety had a negative effect on father infant attachment; satisfaction with spousal relationship had a positive effect on father infant attachment. There was a positive correlation between avoidance dimension of attachment and father infant attachment, and there was no significant relation between anxiety dimension and father infant attachment. There was no significant relation between alexythimia and father infant attachment. There wasn't found significant relation between anxiety level, attachment style, alexithymia level of fathers and prenatal fetal attachment. There was no significant relation between prenatal fetal attachment and father infant attachment. Conclusion: Postnatal period state anxiety has a negative effect on father infant attachment (β=0,23; p=0,01); satisfaction with spousal relationship has a positive effect on father infant attachment (β=0,23; p=0,01). Planning interventions and trainings to reduce father's anxiety, assessing of satisfaction in spousal relationship and intervention in problems arising from this area will positively affect father infant attachment. It is required to examine the effect of adult attachment style and level of alexithymia on father-infant attachment with different methods. The relationship between prenatal fetal attachment and father infant attachment should be evaluated in larger samples and at different time periods prenatally and postnatally.