Trikotillomani tanılı çocuk ve ergenlerde klinik özellikler ve eşlik eden psikiyatrik bozukluklar
Clinical characteristics and accompanying psychiatric disorders in children and adolescents with trichotillomania
  1. Tez No: 648867
  2. Yazar: NESRİN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Trikotillomani (TTM, saç yolma bozukluğu), tekrarlayan saç çekme davranışına bağlı olarak belirgin düzeyde saç kaybının olduğu; sosyal ve yakın ilişkileri de içeren birçok alanda belirgin sıkıntı ve işlevsellikte bozulma ile karakterize bir bozukluktur. Ülkemizde TTM tanısı olan çocuk ve ergen olgular ile yapılan çalışmalar kısıtlı düzeydedir. Çalışmamızda TTM tanılı çocuk ve ergen olgularda genel klinik özellikler ve eşlik eden psikiyatrik tanılar değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ile güncel literatüre katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Araştırmaya TTM tanısı alan ve bu tanı ile takip edilmekte olan 8-17 yaş arası 41 çocuk ve ergen hasta dahil edildi. Çalışmada Sosyodemografik Veri Formu, Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi - Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY), Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği Yenilenmiş-Çocuk Formu (ÇADÖY-Ç), Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği Yenilenmiş-Aile Formu (ÇADÖY-A) kullanıldı. Çalışmamızda kadın/erkek oranı 1,5/1 idi. 41 olgunun 33'ünde (%80,5) kafa derisindeki saçlı deriden saç çekme olduğu saptandı. Kaş, kirpik ve kol bölgeleri kıl çekmenin yoğun olduğu diğer bölgelerdi. 17 (%41,5) olguda birden fazla alandan saç çekme mevcuttu. Yaşam boyu 37 olguda (%90,2), güncel 34 olguda (%82,9) en az bir ek psikiyatrik tanı mevcuttu. Yaşam boyu psikiyatrik ek tanılarda en sık Anksiyete Bozuklukları, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve Tik Bozuklukları saptanırken; güncel psikiyatrik ek tanılarda ise en sık DEHB, Anksiyete Bozuklukları, Tik Bozuklukları saptanmıştır. Çalışmamızda TTM tanılı çocuk ve ergenlerde yüksek oranda psikiyatrik komorbidite saptanmıştır. TTM tanısında belirtileri bozukluğun bir parçası olarak görmek ve TTM tedavisine bütüncül yaklaşmak; TTM tanı ve tedavisinde önemli noktalardan biridir.
Özet (Çeviri)
Trichotillomania (TTM, hair pulling disorder) indicates that there is significant hair loss due to repetitive hair pulling behavior; it is a disorder characterized by significant distress and impairment in functionality in many areas including social and close relationships. Studies conducted with children and adolescents diagnosed with TTM in our country are limited. In our study, general clinical features and accompanying psychiatric comorbidities were evaluated in children and adolescents with TTM. It is aimed to contribute to the current literature with the obtained data. Forty-one children and adolescents aged 8-17 years, diagnosed with TTM and which were followed up with this diagnosis were included in the study. In the study, Sociodemographic Data Form, Affective Disorders and Schizophrenia Interview Schedule for School-Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL), Revised Children's Anxiety and Depression Scale-Child Version, Revised Anxiety and Depression Scale-Parent Version was used. In our study, the female / male ratio was 1.5 / 1. It was found that 33 of 41 patients (80.5%) had hair pulling from the scalp. Eyebrows, eyelashes and arm were other areas where hair pulling was intense. Hair pulling occured in more than one area in 17 (41.5%) patients. At least one additional lifetime psychiatric diagnosis was present in 37 cases (90.2%) whereas at least one additional present psychiatric diagnosis present in 34 cases (82.9%). Anxiety Disorders, Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) and Tic Disorders were the most common lifetime psychiatric comorbidities; as for present psychiatric comorbidities, ADHD, Anxiety Disorders, Tic Disorders were found most frequently. High rate of psychiatric comorbidity was found in children and adolescents diagnosed with TTM in our study. Seeing symptoms as part of the disorder in the diagnosis of TTM; a holistic approach to TTM treatment is one of the most important points in the diagnosis and treatment of TTM.