Kronik böbrek yetmezliği hastalarında akut koroner sendrom tanısında troponinin etkinliği
Troponin efficacy in the diagnosis of acute coronary syndrome in patients with chronic renal failure
- Tez No: 648876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT PAYZA, UZMAN AHMET KAYALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek yetmezliği günümüzde sıklığı artan bir halk sağlığı sorunudur. Bu olguların yaklaşık %40'ında koroner arter hastalığı görülür. Ayrıca bu olgularda normal popülasyona göre troponin düzeyi daha yüksek seyretmektedir. Bu nedenledir ki kronik böbrek yetmezliği olgularında akut koroner sendromun tespitinde troponinin etkinliği önemlidir. Çalışmamızda bunu araştırmayı amaçladık. Materyal ve Method: Çalışmamız 3.basamak bir üniversite hastanesinin acil servisinde yapılan retrospektif gözlemsel bir çalışmadır. 294 olgu ile yapıldı. Olguların demografi verileri ve hastalık bilgileri, laboratuar test sonuçları ve koroner anjiografi sonuçları oluşturulan çalışma formuna kaydedildi. Daha sonrasında istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic renal failure is an increasing public health problem. Coronary artery disease is seen in approximately 40% of these cases. In addition, troponin level is higher in these cases compared to the normal population. For this reason, the effectiveness of troponin is important in the detection of acute coronary syndrome in patients with chronic renal failure. We aimed to investigate this in our study. Material and Method: Our study is a retrospective observational study conducted in the emergency room of a third-level university hospital. It was performed with 294 cases. The demographic data and disease information, laboratory test results and coronary angiography results of the cases were recorded in the study form. Statistical analysis was then performed.