Farklı etnik kökenden hastaların histerosalpingografi (HSG) 'de uterin kavitenin anormal değerlendirme oranının saptanması
Evaluation of uterine cavity in histerosalpingography (HSG) of patients from different ethnic origindetermining the rate
- Tez No: 648879
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF BANU YILMAZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı infertilite şikayeti olan farklı etnik kökenden hastaların histerosalpingografi (HSG)'de uterin kavitenin anormal değerlendirilme oranının saptanması, toplumlar arası Mullerian gelişim anomalilerinin sıklığının belirlenmesi ve infertilite etyolojisinde uterin faktör rolünün ortaya konulmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 2015-2019 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştrıma Hastanesi'nde infertilite tanısı ile histerosalpingografi çekilmiş 18-45 yaş arası 316 T.C vatandaşı hasta ile aynı yaş grubu ve tanılı 172 yabancı uyruklu hasta dahil edilmiştir. İki grubun yaş ortalaması, hastanemizde çekilmiş olan histerosalpingografi (HSG) filmlerinde anomali saptanıp saptanmadığı, saptandıysa anomalinin çeşidi, başvuru anında primer mi sekonder mi infertil olduğu, HSG sonrasında gebelik oluşup oluşmadığı, oluştuysa yardımcı üreme tekniğiyle mi spontan mı olduğu, oluşan gebelik sonuçları ve HSG filmi sonrasında operasyon geçirip geçirmediği gibi parametreler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the abnormal evaluation rate of the uterine cavity in hysterosalpingography (HSG) of patients with infertility complaints, to determine the frequency of Mullerian development anomalies and to reveal the role of uterine factor in the etiology of infertility. Material and method: The study included 316 Turkish citizens aged 18-45 and 172 foreign patients with the same age group and diagnosis, who underwent hysterosalpingography with the diagnosis of infertility at Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Education and Research Hospital between 2015-2019. Parameters such as the average age of the two groups, anomaly in HSG films, primary or secondary or infertility, whether pregnancy occurred after HSG, whether it was spontaneous or IVF or IUI, pregnancy results and whether it was operated after HSG film were compared.