Ulusal servikal kanser tarama programının servikal kanser tanısı alan hastaların tanı anındaki FIGO evresi üzerindeki etkisi
The effect of the national cervical cancer screening program on the FIGO stage at the time of diagnosis of patients diagnosed with cervical cancer
- Tez No: 667278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç:Yenilenen ulusal servikal kanser tarama programının tersiyer bir kolposkopi merkezi olan hastanemizdeki servikal kanser tespit etme oranı ve tanı anındaki servikal kanserlerin evreleri üzerindeki etkisinin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem:T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde servikal kanser tanısını yeni almış hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Histolojik serviks kanseri tanısı alan hastalar 2 grupta incelenmiştir. Grup I: 1 Mart 2010 -31 Temmuz 2014, Grup II: 1 Ağustos 2014- 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yeni saptanmış serviks kanseri hastaları tanı anındaki FIGO 2009 evreleme sistemine göre değerlendirmeye alınmıştır. Bu retrospektif çalışmada Mart 2010- Aralık 2018 tarihleri arasında yeni saptanan servikal kanser hastaları çalışma popülasyonunu oluşturmuştur. Toplam 290 belirtilen dönemlerde yeni tanı almış serviks kanserli hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Dahil edilme kriterleri: i)Servikal kanser ya da karsinoma in situ tanısını bu dönemde almış olmak ii)Evreleme sistemi ile ilgili verilerin erişilebildiği hastalar Dışlama kriterleri: i)Yetersiz veriler nedeni ile evre belirlenemeyen hastalar ii)Serviks kanseri şüphesiyle takip edilen fakat nihai patoloji sonucunda farklı bir kökenden kaynaklanan malignite tespit edilen olgular iii)Serviks kanseri tanısını bu dönem dışında almış olmak Bu dönemde yeni tanı almış serviks kanseri hasta sayısı toplam 315 olup, evre değerlendirilmesi yapılabilen 290 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar sistematik tarama öncesi ve sonrası (Grup I: 1 Mart 2010- 31 Temmuz 2014 ve Grup II: 1 Ağustos 2014- 31 Aralık 2018 tarihleri arası tanı alan serviks kanseri hastaları) şeklinde gruplandırılmıştır. Bu gruplar evrelerine ve tarama durumlarına göre incelenmiştir. Bulgular:Grup I ve Grup II için serviks kanseri evreleri değerlendirildiğinde Grup I'de %48,6 erken evre serviks kanseri mevcutken, Grup II'de %52,6 hasta erken evrede tespit edilmiştir. Oransal olarak değerlendirildiğinde artış gözlense de istatistiksel anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,488).
Özet (Çeviri)
Aim:We aimed to investigate the effect of the new HPV DNA based national cervical cancer screening program on the rate of cervical cancer detection and the stages of cervical cancers at the time of diagnosis in our hospital, which is a colposcopy center. Material And Methods: New diagnosed patients with cervical cancer at T.R. Ministry of Health University of Health Sciences, Etlik Zubeyde Hanim Training and Research Hospital will be included in the study. Histologically diagnosed cervical cancer patients will be examined in 2 groups. Group I: New detected cervical cancer patients between 1 March 2010 - 31 July 2014, Group II: Detected between 1 August 2014 and 31 December 2018. These two groups will be evaluated according to their FIGO stage at the time of diagnosis (FIGO 2009). In this retrospective study, the study population will be composed of newly diagnosed cervical cancer patients between March 2010 and December 2018. İnclusion criteria: •Patients diagnosed with cervical cancer or carcinoma in situ within the specified date range. •Patients whose FIGO stage has been determined. Exclusion criteria: •Patients whose FIGO stage cannot be determined due to insufficient data. •Patients without cervical cancer as a definite pathology result. •Patients diagnosed with cervical cancer outside the specified period. During this period, the total number of newly diagnosed cervical cancer patients was 315. 290 patients whose FIGO stage was evaluated were included in the study. patients were divided into two groups according to the starting date of HPV-based screening (Group I: 01/03/2010- 31/07/2014 and Group II: 01/08/2014- 31/12/2018). Patients in these two groups were compared in terms of cancer stage and screening method. Results:Considering the proportional distribution, 48.6% early stage cervical cancer was present in Group I, while 52.6% patients were detected in the early stage in Group II. There was no significant difference between the two groups in terms of FIGO stage at the time of diagnosis (p= 0.488). 20.3% of patients in Group I were diagnosed during rutin screening while 34.4% of patients in Group II were diagnosed during routine cervical cancer screening.