Açıklanamayan infertilite nedeniyle in vitro fertilizasyon tedavisi yapılan hastalarda, siklus ve stimülasyon sürelerinin oosit maturasyon oranı ve IVF başarısına etkisi
The effect of cycles and stimulation times on oocyte maturation rate and IVF success in patients who have invitro fertilization treatment due to unexplai̇ned infertility
- Tez No: 648880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada; açıklanamayan infertilite nedeni ile in vitro fertilizasyon tedavisi yapılan kadınlarda stimülasyon süresinin oosit maturasyon oranı ve IVF başarısına etkisinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Etik kurul onayının alınmasından itibaren, 2018-2020 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek ünitesinde açıklanamayan infertilite tanısı ile in vitro fertilizasyon tedavisi yapılmış 23-35 yaş arası 134 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı, eş yaşı, vücut kitle indeksi, infertilite süresi, obstetrik öyküsü, menstrüel siklusunun 2. günü bakılan LH, FSH, estradiol, TSH, fT4, fT3, prolaktin düzeyleri, AMH ve antral folikül sayısı değerlendirildi. Hastaların ovaryan stimülasyonu; menstrüasyonun 2. Günü başlandı ve GNRH antagonist protokol uygulandı. Başlangıç dozu olarak 225-300 IU FSH kullanılan hastalar seçildi. Tedavide kullanılan gonadotropin başlangıç ve total dozu, toplam indüksiyon günü, hCG günü estradiol seviyesi ve endometrial kalınlık, toplanan oosit sayısı, MI ve MII oosit oranları, fertilize olan oosit sayısı, fertilizasyon oranı, transfer edilen embriyo sayısı, derecesi ve transfer menstrüasyon günü gibi parametrelerin gebelik sonuçları ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada bazal hormon değerleri, kullanılan gonadotropin dozu, toplam indüksiyon günü, hCG günü östrodiol seviyesi ve endometrial kalınlık, toplanan oosit sayısı, maturasyon oranı, fertilize olan oosit sayısı, transfer edilen embriyo sayısı, derecesi ve transfer edilen embriyo günü ile gebelik sonuçları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamamıştır. Fertilizasyon oranı gebelikle sonuçlanan transferlerde anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p: 0.04) Sonuç: Ovarian stimülasyon süresi ve dozu ile oosit maturasyon oranı ve gebelik sonuçları arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır ancak çalışmamızın retrospektif olması ve hasta populasyonunun sınırlı olması sebebiyle daha geniş kapsamlı randomize kontrollü prospektif araştırmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; In vitro fertilization due to unexplained infertility the duration of stimulation in women treated oocyte maturation rate and IVF It is aimed to reveal the effect of the success. Materials and methods: As of the approval of the Ethics Committee, Zeynep Kamil Gynecology and Child Diseases Education and Research Hospital IVF unit between 2018- 2020 with a diagnosis of unexplained infertility. 134 patients between the ages of 23-35 who were treated for fertilization were included. The age of the patients, maternal age, body mass index, duration of infertility, obstetric history, and 2. day LH, FSH, estradiol, TSH, fT4, fT3, prolactin levels, AMH and antral follicle number was evaluated. Ovarian stimulation of patients; 2 of menstruation The day started and GNRH antagonist protocol was applied. 225-300 as starting döşe Patients using IU FSH were selected. Gonadotropin used in treatment initial and total dose, total induction day, hCG day estradiol level and endometrial thickness, oocyte count collected, MI and MII oocyte ratio, number of fertilized oocytes, fertilization rate, number and degree of embryos transferred, and the day of transfer menstruation The relationship between the parameters and pregnancy outcomes was evaluated. Results: Basal hormone values, gonadotropin dose used in the study, total induction day, hCG day estradiol level and endometrial thickness, number of oocytes collected, maturation rate, fertilized oocyte count, number and grade of embryos transferred and day of embryo transferred There was no significant relationship between pregnancy outcomes. Fertilization rate It was found to be significantly higher in transfers resulting in pregnancy (p: 0.04). Conclusion: Ovarian stimulation time and dose, oocyte maturation rate and pregnancy There was no significant relationship between the results of our study, but our study was retrospective Due to the limited number of patients and the limited number of patients, We think that controlled prospective studies are needed.