Birinci basamakta eşdeğer ilaç reçeteleme oranı
Generic drug prescribing in primary healthcare facilities
- Tez No: 648882
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Eşdeğer ilaç kullanımının yaygınlaştırılması, ilaç harcamalarında önemli tasarruflar sağlayarak sağlık hizmetlerinin uzun vadeli sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaktadır. Çalışmamızda ülke genelinde birinci basamakta yazılan reçetelerde eşdeğer ilaçların reçetelenme durumunun ve bunu etkileyebilecek hasta ve ilaç odaklı faktörlerin incelenmesi amaçlandı Gereç ve Yöntem: Türkiye'de 2013-2016 yıllarını kapsayan süreçte birinci basamak hekimleri tarafından yazılan ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca yönetilen Reçete Bilgi Sistemine kayıtlı tüm elektronik reçeteler incelendi. Eşdeğer ilaçların reçetelenme yüzdesi ve maliyetteki payı her bir yıl özelinde değerlendirildi. Eşdeğer ilaç reçetelenme durumu hastaların demografik özellikleri, sık reçetelenen ilaçlar, tanılar özelinde değerlendirildi. Bulgular: Dört yılda yazılan 518 335 821 reçetedeki ilaçların %54,0'ını (786 972 813) oluşturan eşdeğer ilaçlar, toplam maliyetin %36,9-%37,8'ini oluşturmakta idi. Eşdeğer ilaç kullanımı en yüksek 2016'da (%54,4), en düşük ise 2014'te (%53,6) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Dissemination of generic drug (GD) use could provide significant savings on drug expenditures and contribute to the long-term sustainability of healthcare. We aimed to exhibit the nationwide trend of GD use in primary care and investigate potentially relevant drug and patient factors. Material Methods: We analyzed all electronic prescriptions registered to national Prescription Information System by primary care physicians in Turkey during 2013- 2016. We determined GD share in quantity and cost for each year. We further analyzed GD use in terms of patients' demographic characteristics, commonly prescribed preparations, and frequent indications. Results: In the four-year period, we identified 518 335 821 prescriptions, where GDs constituted 54.0% (n=786 972 813) with a total cost share of 36.9-37.8%. GD use was highest in 2016 (54.4%) and lowest in 2014 (53.6%).