18 yaş üstü bireylerde sağlıklı beslenme takıntısı varlığı ile fiziksel aktivite durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between a healthy nutrition and physical activity status in individuals over 18 years old
  1. Tez No: 648892
  2. Yazar: İCLAL ESEN TORAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN PAMUK, DOÇ. DR. ESRA MELTEM KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Sağlıklı beslenmenin sağlık üzerine olumlu etkileri olmakla birlikte bunun aşırı uğraşı haline gelmesi yaşamı olumsuz etkilemektedir. Bir diğer sağlıklı yaşam davranışı ise fiziksel aktivitede bulunmaktır. Bu çalışmanın amacı katılımcıların ortoreksiya eğilimleri ile fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. GEREÇ YÖNTEM: Tanımlayıcı kesitsel tipte planlanan çalışma 20.07.2020-20.01.2021 tarihleri arasında online anket formuyla yapılmıştır. Çalışmaya 18 yaş üzeri gönüllü bireyler alınmıştır. Çalışmaya herhangi bir yeme bozukluğu olan kişiler alınmamıştır. Çalışmaya etik kurul izni alındıktan sonra başlanmıştır. İlk olarak katılımcılara çalışma hakkında bilgi verilmiş ve gönüllü olan bireylerin anket başlangıcında onamları alınmıştır. Katılımcılara ilgili literatür doğrultusunda, araştırmacılar tarafından hazırlanmış olan sosyodemografik veri anketi,“Teruel Ortoreksiya Ölçeği”ve“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi- Kısa Form”uygulanmıştır. Örneklem büyüklüğü open epi örneklem hesaplama aracıyla hesaplanmıştır. Örneklem büyüklüğü evreni bilinmeyen formülünden %95 güven aralığı %5 hata payı ile en az 384 kişi olarak hesaplanmıştır. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılması ise ki-kare testi ile yapılmıştır. Sürekli değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Kolmogorov-Smirnov testi sonucunda, normal dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkiler spearman korelasyon testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Although healthy nutrition has positive effects on health, its becoming an overworking affects life negatively. Another healthy lifestyle behavior is to engage in physical activity. The aim of this study is to reveal the relationship between orthorexia tendencies of the participants and their physical activity levels. MATERIAL AND METHOD: The study, planned as a descriptive cross-sectional type, was conducted between 20.07.2020-20.01.2021 with an online questionnaire. Volunteer individuals over the age of 18 were included in the study. People with any eating disorder were not included in the study. The study was initiated after the ethics committee approval was obtained. First, the participants were informed about the study and the consent of the volunteers was obtained at the beginning of the survey. Sociodemographic data questionnaire,“Teruel Orthorexia Scale”and“International Physical Activity Questionnaire-Short Form”prepared by the researchers in line with the relevant literature were applied to the participants. The sample size was calculated using the open epi sample calculation tool. The sample size was calculated as at least 384 persons with a 5% margin of error from the formula with unknown population. Comparison of categorical variables was made using the chi-square test. Whether continuous variables showed normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov test. As a result of Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test were used for intergroup comparisons of parameters not showing normal distribution. Relationships between continuous variables were evaluated using the Spearman correlation test.