Pricing inflation-indexed swaps and swaptions using an HJM model
Enflasyona endeksli swap ve swap üzerine yazılan opsiyonların HJM modeli kullanılarak fiyatlandırılması
  1. Tez No: 255599
  2. Yazar: ZEYNEP CANAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE HAYFAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Matematik, Economics, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Enflasyona endeksli enstrümanlar reel getiri kazanma imkanı sağlar ve yatırımcıları paranınalım gücünde meydana gelen aşınmadan korur. Bu nedenle, enflasyona endeksli piyasalar hergeçen gün hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu çalışmada, enflasyona endeksli piyasalarda enlikit türev ürünleri olan enflasyona endeksli swap ve enflasyona endeksli swap üzerine yazılanopsiyonların fiyatlandırılması üzerinde çalışılmıştır. İlk olarak, Hull-White genişletilmişVasicek modeli HJM çerçevesinde incelenmiştir. Daha sonra, enflasyona endeksli swaplarıfiyatlamak için bu model kullanılmıştır. Ayrıca, enflasyona endeksli swap üzerine yazılanopsiyonları fiyatlama formülü Black piyasa modeli kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflation-indexed instruments provide a real return and protect investors from the erosion ofthe purchasing power of money. Hence, inflation-indexed markets grow very fast day by day.In this thesis, we focus on pricing of the inflation-indexed swaps and swaptions which are themost liquid derivative products traded in the inflation-indexed markets. Firstly, we review theHull-White extended Vasicek model in the HJM framework. Then, we use this model to priceinflation-indexed swaps. Also, pricing of inflation-indexed swaptions is given using Black?smarket model.