Solution of the almgren-chriss model with quadratic market volume via special functions
İkinci mertebeden market hacimli almgren-chriss modelinin özel fonksiyonlar yardımıyla çözümü
  1. Tez No: 648900
  2. Yazar: EREN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEVİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüz finansal matematiğindeki güncel araştırma konulardan biri de pozisyonu tasfiye etmek amacıyla alım ya da satım emirleri hakkında planlamayı yapmaktır. Bu alandaki bilinen çalışmalardan biri Almgren ve Chriss tarafından önerilen son durumda beklenen faydanın maksimizasyonu çerçevesidir. Problemin en basit formülasyonunda market işlem hacmi sabit bir sayı olarak alınmıştır. Bu ve diğer varsayımlar altında optimal işlem eğrisi sinh fonksiyonu cinsinden hesaplanmıştır. Bu çalışmada aynı modelin market işlem hacmi zamana bağlı lineer fonsiyon, yani V_t = at+b, ve market işlem hacmi ikinci dereceden zamana bağlı bir fonksiyon, yani V_t = at^2+bt+c, olması durumu irdelenmiştir. Bu varsayımlar altında Almgren ve Chriss modelinden doğan diferansiyel denklemler modifiye Bessel fonksiyonu (lineer hacim eğrisi için) ve bileşik hipergeometrik fonksiyon (ikinci dereceden market eğrisi için) cinsinden ifade edilmiştir. Market işlem eğrisinin a,b ve c parametrelerine göre nasıl değiştiğine dair nümerik örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the current topics of research in mathematical finance is the scheduling of buy or sell orders to liquidate a position. A well-known framework for this problem is the one proposed by Almgren and Chriss that poses the problem as the maximization of the expected utility of the final terminal wealth. In the simplest formulation of the problem the market trading volume is taken as a constant. Under this and other assumptions an optimal trading curve can be computed in terms of the sinh function. This study aims to consider the same model under the assumptions that the market trading volume is an affine function of time, i.e, V_t = at+b and a quadratic function of time i.e, V_t = at^2+bt+c. A solution of the differential equations arising from the Almgren Chriss model under these assumptions is given in terms of the Modified Bessel function (for the affine volume curve) and the confluent hypergeometric function (for the quadratic volume curve). We also provide numerical examples on how the optimal trading curve varies with the model parameters a, b and c.