SWARA-WASPAS yöntemleri ile bir diş kliniği için küresel yer seçimi ve bir ağız diş sağlığı merkezi için uygulama
Global location selection for a dental clinic with SWARA-WASPAS methods and application for an oral and dental health center
  1. Tez No: 648909
  2. Yazar: MEHMET HAKAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GANİMET NİLAY YÜCENUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada çok kriterli karar verme teknikleri arasında yer alan SWARA ve WASPAS yöntemleri uluslararası bir diş kliniği için sağlık sektörü yatırımlarının ilk basamağı sayılabilecek yer seçim probleminin çözümüne uygulanmıştır. Çalışma kapsamında kurulan çok kriterli karar verme modelini oluşturan alternatif ülkeler, belirlenen kriterler bazında değerlendirilmiş ve en uygun olan alternatif seçilmiştir. Tez kapsamında, 4 ana kriter ile birlikte 17 alt kriter ve 6 alternatiften oluşan çok kriterli karar verme modeli oluşturulmuş ve önerilen model entegre SWARA-WASPAS yöntemleri ile çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, SWARA and WASPAS methods, which are among the multi-criteria decision-making techniques, have been applied to the solution of the location selection problem, which can be considered as the first step of health sector investments for an international dental clinic. Alternative countries that formed by the multi-criteria decision making model established within the scope of the study were evaluated on the basis of the determined criteria. After all calculations, most suitable alternative was chosen. Within the scope of the thesis, a multi-criteria decision-making model consisting of 17 sub-criteria and 6 alternatives along with 4 main criteria were created and the proposed model was solved with integrated SWARA-WASPAS methods.