Development of an applied element based tool for prediction of collapse behavior of concrete dam monoliths
Beton barajı monolitlerinin çökme davranışlarının tahmini için modifiye uygulamalı eleman yazılımı geliştirilmesi
- Tez No: 648948
- Danışmanlar: PROF. DR. YALIN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tübitak tarafından 116M524 kodlu proje altında desteklenen bu çalışmada beton ağırlık barajların sismik davranışını inceleyen web tabanlı arayüze sahip bir yazılım platformu geliştirilmiştir. Geliştirilmiş bir ayrık eleman tekniği kullanılan bu yazılım ile baraj gövdelerinde ciddi çatlak ilerlemeleri ile başlayıp kayma, sallanma ve devrilmeye kadar giden davranışların simülasyonu hedeflenmektedir. Yazılımın grafiksel kullanıcı arayüzü (GKA), HTML, JavaScript ve CSS dillerinde hazırlanmıştır. GKA'nın yapısı ve içeriği HTML ile kontrol edilmekte, tasarımı ve düzeni ise CSS ile yönetilmektedir. GKA ile etkileşim JavaScript dili üzerinden yürütülmektedir. GKA karşılaşılan nümerik problemlerle basit, stabil ve kolay etkileşim sağlanması için hazırlanmıştır. Yapı ve rezervuar elemanlarının ağ yapısının oluşturulması yazılım içersindeki ışın izleme algoritması ve ayrıklaştırılmış nümerik sistemin geometrisini kontrol eden diğer araçlarla yapılmıştır. Çalışma dört bölümde sunulmaktadır: Öncelikle arabirim yazılımının yapısı, kullanılan modelleme teknikleri ve seçenekleri ile birlikte sunulmuştur. Arabirimin karmaşık baraj geometrileri ve rezervuar sistemleri için kullanım örnekleri verilmiştir. Daha sonra elastik objelerin yüksek deplasmanlarda davranışlarını modellemek için kullanılan algoritmalar sunulmuş, bu objelerin çarpışması sırasında kullanılacak kontak algoritmaları verilmiştir. Son olarak, yazılım altyapısının yüksek deplasmanlarda çalıştığının gösterilmesi için düşen/zıplayan, sallanan ve devrilen bir elastik bloğa dair üç denektaşı çözümü sunulmaktadır. Özet olarak bu çalışma yazılım arabiriminin oluşturulması sırasında kullanılan teknikler ve yüksek deplasman davranış simülasyonlarının başarısını gösteren denektaşı problemi çözümlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, conducted with the support of TUBITAK under the grant 116M524, a software framework with a web-based graphical user interface is developed for the investigation of the seismic behavior of concrete gravity dams. Using a modified discrete element technique, one of the primary goals of the developed tool is to simulate extensive cracking on concrete dam monoliths followed by sliding, rocking and loss of stability. The graphical user interface for using this engine is prepared in HTML, JavaScript and CSS languages. The structure and content of the GUI are controlled with HTML, whereas the style and formatting are conducted in CSS. Interaction within the GUI is handled through the JavaScript language. The GUI is set up to provide a simple, stable, and easy interaction with the numerical problem at hand. The meshing for the solid elements and reservoir elements are handled within the software using ray-tracing algorithms among other tools for controlling the geometry of the discretized numerical system. The work is organized as follows: The structure of the code is presented first, with the explanation of options provided in the GUI as well as the modeling technique. Examples of the use of GUI for the modeling of complicated dam geometry and reservoir systems are shown next. The algoritms used for simulation of large displacement problems of elastic bodies are shown and the methodology for modeling of contact between objects is presented. Finally, the capability of the solution of very large displacement problems is demonstrated using three benchmark problems, free fall/bouncing, rocking and overturning response of a square block. In summary, this study presents the details of the GUI implementation as well as the demonstration of the capability of the simulation of large displacement problems with the developed tools.