Displaying the body: Anatomy museum and anatomical expressions in architecture
Bedeni sergilemek: Anatomi müzesi ve mimaride anatomik ifadeler
  1. Tez No: 648949
  2. Yazar: ZEYNEP ECE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Mimarlık, Müzecilik, Anatomy, Architecture, Museology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Tarih boyunca, mimari ve insan bedeni her zaman yakın temas halinde olmuş, birbirini etkilemiş, şekillendirmiş ve çok çeşitli yollarla değiştirmiştir. İnsan bedeninin mimari pratikte ve teoride bir referans ve ilham kaynağı olarak kullanılması gibi, beden de mimari terimlerle incelenmiş, temsil edilmiş ve iletilmiştir. Bu bağlamda, mimari disiplinde klişeleşmiş beden temelli analojilerin ötesine geçen bu çalışma, mimarlık ile insan bedeni arasındaki ilişkilerin karşılıklılığına dikkat çekerek ve kavramsaldan pratiğe geniş bir yelpazede değişen bu ilişkileri,“anatomik sergileme”kavramı özelinde inceler. Bu spesifik konu hakkında kapsamlı bir anlayış sağlamak amacıyla anatomik sergi alanları; anatomik nesnelerin görselleştirme ve temsil yöntemleri ve insan bedeninin anatomik yapısı detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Michel Foucault'nun ortaya koyduğu“tıbbi bakış”hem tıbbi hem de mekânsal niteliğe sahip bir algı modeli sunması ve“görmek ve bilmek”arasındaki güçlü bağlantıyı vurgulaması açısından bu çalışma için önem taşır. Bu kavram göz önünde bulundurularak, anatomi müzeleri ve anatomi tiyatrolarının ortaya çıkış ve gelişme süreçleri ve bunların daha genel bir çerçevede müze ve tiyatro mimarisiyle kurdukları ilişkiler ve bu alanlara katkıları incelenir. Bu araştırmanın ardından uyum, mekan, şeffaflık, kesme ve parçalama kavramları üzerinden mimarlık ve beden arasında çeşitli ilişkiler kurulur. Görünüşte basit, ancak doğası gereği karmaşık olan bu kavramlar, görünür-görünmez; şeffaflık-opaklık; parça-bütün ve iç-dış gibi ikili karşıtlıklarla birlikte tartışılır ve anatomi müzesinin mekanı; insan bedeninin mekanı; daha geniş kapsamda mimari ve teori ve pratik başta olmak üzere farklı ölçeklerde ve bağlamlarda incelenir.“Parçalar”teması içinde“parçalama ve birleştirme/hatırlama”anatomi müzesi mekânında meydana gelen ufuk açıcı bir olgu olarak tanımlanır ve incelenir. Anatomi sergilerinde yaygın olarak kullanılan“parçalar halinde sergileme”fikri, mimarlığın sergilenmesi için yeni ve ilham verici bir yöntem olarak sunulur. Rem Koolhaas'ın 14. Venedik Mimarlık Bienali için küratörlüğünü yaptığı Elements of Architecture sergisi bu bağlamda incelenir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, architecture and the human body have always been in close contact, affecting, shaping, and altering each other by multifarious means. Just as the human body has been employed as a reference and source of inspiration in architectural practice and theory, the body has also been studied, represented, and communicated in architectural terms. Within this context, going beyond the clichéd body-based analogies in architectural discipline, this study draws attention to the reciprocity of the relations between architecture and the human body and analyzes these relations varying in a wide spectrum from conceptual to practical, from a point of view that focuses on the specific concept of“anatomical display”. With the aim of providing a comprehensive understanding on this particular subject, the spaces of anatomical display; visualization and display methods of anatomical objects; and anatomical structure of the human body are analyzed in detail. The“medical gaze”introduced by Michel Foucault in terms of providing a model of perception that has both medical and spatial quality and emphasizing the powerful connection between“seeing and knowing”is a significant concept for this study. In the light of this concept, the emergence and development processes of anatomy museums and anatomical theatres and their relation and contribution to the fields of museum and theatre architecture, in general, are examined. Following this research, the relations between architecture, and body are established through the concepts of harmony, space, transparency, cutting and fragmentation. These seemingly simple, yet intrinsically complex concepts are discussed together with binary oppositions such as visible-invisible; transparency-opacity; part-whole, and interior-exterior and explored in different scales and contexts that are mainly, the space of the anatomy museum; the space of the human body; and architectural and theory and practice in a broader sense. Within the theme of“fragments”,“dismembering and remembering”is analyzed and defined as a seminal process that takes place in the space of anatomy museum. The idea of“display in fragments”that has been widely employed in anatomical displays, is presented as a new and inspiring method for the display of architecture. The exhibition“Elements of Architecture”, curated by Rem Koolhaas for the 14th Venice Architecture Biennale is examined within this context.