The effect of personality types and family relations on decision making in family businesses
Kişilik türlerinin ve aile ilişkilerinin aile işletmelerinde karar verme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 648966
  2. Yazar: ARMAĞAN NAİL MEMİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tüm dünyada, özellikle Türkiye'de aile şirketleri, aile üyeleri arasındaki güvene bağlı olarak birçok işletmenin yürüttüğü bir şirket yapısı olarak çoğunluktadır. Türkiye'de gelenekler nedeniyle çoğunlukla akrabalar arasındaki ilişki batı ülkelerine göre çok daha önemlidir. Aile şirketleri içindeki ilişki her zaman sadece çalışma alanı ile sonuçlanmaz çünkü insanlar evde de aileleriyle birliktedir. Dolayısıyla aile dinamikleri, kişilikler ve evdeki durum işi de etkileyecektir. Bu çalışmada aile ilişkileri ile karar alma arasındaki ilişki araştırılmış ve bu ilişkide kişilik tiplerinin rolü gözlenmiştir. Araştırmaya 106 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara demografik sorular, Karar Alma Ölçeği, Aile-Şirket İlişkileri Ölçeği, ve Kişilik Türü Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre aile ilişkilerinin aile şirketlerinde karar verme üzerine önemli bir etkisi vardır. Kişilik türü, aile ilişkileri ve karar verme arasındaki ilişkide kısmi denetleyici role sahiptir.
Özet (Çeviri)
All around the world, especially in Turkey, family businesses are a majority as a company structure many businesses run depending on the trust between family members. In Turkey mostly the relationship among relatives are much more important compared to western countries because of the traditions. The relationship inside family businesses doesn't always end up with just working area. Because these people are together at the homes as well. So the family dynamics, personalities and the situation at home will affect the business as well. In this study, the relationship between family relations and decision making was searched and the moderating role of personality types was observed in this relationship. 106 participants were included in the research. Demographic questions, Decision Making Scale, Family-Company Relationship Scale and Personality Type Scale were applied to the participants. According to the findings obtained from the research, family relations has a significant effect on decision making in family business. Personality Type has a partial moderating role in the relationship between family relations and decision making.