Sınıf öğretmenlerinin FeTeMM uygulamalarına yönelik görüşleri: Bir durum çalışması
Primary school teachers opinions towards to the STEM practices: A case study
  1. Tez No: 648993
  2. Yazar: SEVİM ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA HAMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin FeTeMM öğretimine yönelimlerini belirlemek ve FeTeMM uygulamalarına yönelik görüşlerini incelemektir. FeTeMM eğitimi; fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına ait bilgi ve becerileri bütünleştirerek öğrencilere kazandırmayı hedefleyen eğitim yaklaşımıdır. Araştırmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Durum çalışmasında nitel ve nicel veri kaynakları bir arada kullanılabildiğinden bu araştırma içinde karma yöntem desenlerinden biri olan sıralı açıklayıcı desenden yararlanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak ''Entegre FeTeMM Öğretimi Yönelim Ölçeği'' kullanılmıştır. Ölçek 7' li likert tipinde, 31 madde ve 5 alt boyuttan oluşmaktadır. Nitel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 15 sorudan oluşan ''Sınıf Öğretmenlerinin FeTeMM Uygulamalarına Yönelik Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu'' kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 öğretim yılında İzmir ili Bornova ilçesinde görev yapmakta olan 344 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Ayrıca 24 sınıf öğretmeni ile görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre sınıf öğretmenlerinin entegre FeTeMM öğretimine yönelimlerinin bilgi, değer, tutum, subjektif ölçüt ve algılanan davranış kontrolü ve davranış yönelimi alt boyutlarında olumlu olduğu belirlenmiştir. FeTeMM yönelimleri cinsiyet ve mezun olunan bölüm değişkenine göre istatistiksel olarak farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte kıdem değişkenine göre subjektif ölçüt alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Nitel bulgulara göre ise sınıf öğretmenlerinin FeTeMM'i duydukları, FeTeMM'in tanımını yapabildikleri, FeTeMM konusunda eğitim almadıkları, FeTeMM alanındaki mesleki yeterliliklerini bazılarının yeterli bulduğu, derslerinde uygulama yaparken zorlandıkları ve FeTeMM eğitim uygulamalarında maliyet, malzeme/materyal, sınıf ortamı/grup çalışması ile sürenin yetersiz olduğu ancak öğrencilerin el becerilerini geliştirebileceği düşündükleri tespit edilmiştir. Bununla beraber öğretmenler ve öğrenciler açısında birçok avantajı/dezavantajı olduğu, FeTeMM'i tüm fen konularına uygun gördükleri, FeTeMM uygulamalarını bazılarının kullandığı bazılarının kullanmadığı, EBA (Eğitim Bilişim Ağı) tarafında yayınlanan kitaptan büyük bir kısmının haberdar olmadığı, FeTeMM etkinliklerini uygulayacak öğretmenlere öneride bulundukları ve FeTeMM disiplinlerinden genel olarak uygulama yaparken bütün alanlarda zorlandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the orientation of primary school teachers towards STEM teaching and to examine their views on STEM practices. STEM education; It is an educational approach that aims to integrate information and knowledge related to science, technology, engineering and mathematics to gain students. Case study pattern was used in the research. Since the quantitative and qualitative data sources can be used together in the case study, sequential explanatory pattern, one of the mixed method patterns, was used in this research.“Integrated STEM Teaching Orientation Scale”was used as a quantitative data collection tool. The scale consists of 7 Likert type, 31 items and 5 sub-dimensions. As the qualitative data collection tool,“Semi-Structured Interview Form for STEM Practices of Primary School Teachers”consisting of 15 questions developed by the researcher was used. The study group consists of 344 primary school teacher working in Bornova district of İzmir province in 2019-2020 academic year. In addition, interviews were held with 24 primary school teachers. SPSS 25.0 package program was used in the analysis of quantitative data. In the analysis of qualitative data, content analysis and descriptive analysis were used. According to the quantitative findings obtained from the research, it was determined that the orientation of primary school teachers towards integrated STEM teaching was positive in the sub-dimensions of knowledge, value, attitude, subjective criteria, and perceived behavior control and behavior orientation. It was determined that STEM orientations there was no statistically difference according to gender and graduated department variable. In addition, it was observed that there was a statistically significant difference in the sub-dimension of subjective criteria according to the seniority variable. According to qualitative findings, primary school teachers heard about STEM, they could define STEM, they had not been trained about STEM, they had some professional competencies in STEM, they had difficulties while practicing in their lessons, and that they had cost, material/material, classroom environment/group work in STEM education practices. It was determined that the time was insufficient, but students could improve their hand skills. However, they have many advantages/disadvantages in terms of teachers and students, they consider STEM as suitable for all science subjects, some of them do not use STEM applications that they recommend teachers to apply STEM disciplines, and that they do not know most of the book published by EBA (Education İnformation Network), while doing so, it was concluded that they had difficulty in all areas.