Marka yönetimi ve oyunlaştırma stratejileri
Brand management and gamification strategies
  1. Tez No: 649022
  2. Yazar: SENA REİS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ K. SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde hızla değişen ve büyüyen teknoloji birçok alanda kendini hissettirmektedir. Teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte, dünya pazarları ve bu pazarlarda yer alan birçok marka üzerinde insan faktörünün istek ve talepleri önemli rol oynuyor. Gelişen teknoloji ile insanlar yer, zaman kısıtlaması olmaksızın istekleri doğrultusunda her ürüne ulaşabilmekte, durum böyle bir hal alınca sektörde yer alan markalar birbirleriyle kıyasıya rekabet haline girmişlerdir. Yenilikçi düşünceler ve uygulamalar ile dengelerin sürekli değiştiği özel sektör piyasalarında, markaların kendi bilinirliklerini ve farkındalıklarını arttırmaya yönelik yenilikçi modelleri kullanmaya çalıştıkları gözlemlenmektedir. Bu modellerin en başında, son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz oyunlaştırma uygulamaları gelmektedir. Bu uygulamalar, özellikle pazarlama alanında yer alan birçok marka tarafından tercih edilir bir hal almıştır.“Oyunlaştırma”adı verilen ve her bireyin sosyal, iş ve birçok alanlarından en az birinde kullandığı aktiviteler, bireyler için pek çok farklı noktada motive edici, ilgi ve merak uyandırıcı bir yer edinmeye başlamıştır. Merak uyandıran ve ilgi çeken bu teknolojik girişimler teknolojik olmayan (eski) araçların yerine geçmektedir. Bu tezde, marka yönetim süreçlerinden ve markaların kullandıkları örnek oyunlaştırma stratejilerinden bahsedilerek, bir markanın marka bilinirliğini arttırmada oyunlaştırma stratejilerinin önemine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays rapidly changing and growing technology makes itself felt in many areas. With the spread of technology, people requests and wants playing an important role on the world markets and many brands in these markets. With the developing technology, people can reach any product without limitations of time or place. Because of this situation brands in the market has started cutthroat competition. It is observed that brands try to use innovative models to increase their awareness in the private sector markets where the balances are constantly changing with the innovative thoughts and practices. The most important of these models is gamification practices, which we have frequently heard about. This practices are prefered by the brands especially in the marketing sectors. The activities called 'gamification' that each individual uses in at least one of their social, business and any other life areas have started to build itself a place that's motivating interesting and evacotary for individuals. This intriguing and attractive technologic initiatives replace with the old non-technologic tools. In this thesis, importance of 'gamification' strategies to increase brand awareness will be mentioned by touch on to brand management processes and exemplary gamification strategies used by brands.