Oyunlaştırma içeren pazarlama uygulaması deneyimleri ile marka tutumu ilişkisinde tüketicilerin algıladığı alışveriş değerinin aracılık etkisi: Yemeksepeti örneği
The mediation effect of shopping value that perceived byconsumers on the relationship between experience ofgamification marketing applications and brand attitude: Example of Yemeksepeti
- Tez No: 664173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYLUM ALTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişimi ve firmaların farklılaşma stratejilerinin önem kazanması ve buna bağlı olarak oyunlaştırma uygulamalarının pazarlama alanında önemli ölçüde büyümesi üzerine bu alana olan akademik ilgi de artmıştır. Literatür incelendiğinde, pazarlama alanındaki oyunlaştırma uygulamaları üzerine yürütülen çalışmalar arasında, oyunlaştırma uygulamalarının tüketici davranışları ve markalara etkilerinin farklı perspektiflerden ele alındığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı oyunlaştırma içeren pazarlama uygulamaları deneyimlerinin marka tutumu üzerindeki etkilerin incelenmesi ve bu ilişkide ilgili alışveriş değerinin aracılık etkisinin test edilmesidir. Araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 262 cevaplayıcı anketimizi katılmıştır. Araştırma sonucunda alışveriş değeri değişkeninin oyunlaştırma içeren pazarlama uygulamaları deneyimleri ile marka tutumu ilişkisinde tüm örneklem için kısmi aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Nowadays, academic interest in gamification has increased as a result of the substantial development of technology and becoming crucial in differentiation strategies of companies and in parallel with the significant growth of gamification applications in marketing area. Review of previous literature reveals a number of studies of gamification applications in marketing area that the effects of gamification applications on consumer behavior and brands are discussed from different perspectives. The aim of this study is to examine the effects of gamification marketing applications experiences on brand attitude and to test the mediating role of the relevant shopping value in this relationship. In the study, convenience sampling was used where 262 surveys were collected using online survey method. The results of the study show that shopping value has a partial mediating role on the relationship between experience of gamification marketing applications and brand attitude for total sample.