Okul öncesi öğretmenlerinin fene yönelik bilgi ve tutum düzeylerinin fen eğitimi uygulamalarına yansımaları
Reflections of early childhood teachers' knowledge and attitude levels towards their science education practices
  1. Tez No: 649028
  2. Yazar: NEFİSE ÖZOK BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışma okul öncesi öğretmenlerinin fen bilgi düzeyleri, fen eğitimine yönelik tutumları ve farklı fen bilgi düzeyi ve tutuma sahip öğretmenlerin fen uygulamalarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Karma yöntem desenlerinden açımlayıcı sıralı desenle yürütülen araştırmanın birinci aşamasında, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz döneminde İstanbul ili Pendik, Kartal ve Maltepe ilçelerindeki MEB'e bağlı bağımsız anaokullarıyla ilkokul ve ortaokul bünyesinde bulunan anasınıflarındaki okul öncesi öğretmenlerine“Fen Uygulamalarına Yönelik Anket Formu”,“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Fen Eğitimine Karşı Tutum Ölçeği”ve“Fen Kavramları Başarı Testi”uygulanmıştır. İkinci aşamada ölçek ve test sonuçlarına göre puan dağılımının iki ucundan, fen etkinliklerini düzenli olarak uyguladığını belirten ve gönüllü olan birer öğretmen belirlenmiştir. Bu öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, sınıflarındaki fen etkinlikleri gözlemlenmiş ve fen etkinliklerinde ele aldıkları kazanım-göstergeler incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizinde betimsel analizler, nitel verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin fen konularına ilişkin bilgi düzeyleri, tutumları ve ilgilerinin; fen etkinliklerini ele alma sıklıkları, ele aldıkları fen konuları, yararlandıkları kaynaklar, etkinlik planları, bilimsel süreç becerilerini ele alma şekilleri, yöntem ve teknikleri ve çocukların etkinliklere aktif katılımını sağlama durumlarını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın her iki öğretmenin de çoğu zaman çocukların daha çok pasif oldukları öğretmen merkezli yöntemleri kullandığı, fen etkinliklerini deney ve gözlemle sınırladığı, deneylerde genellikle gösteri tekniğini kullandığı ve gözlemi genellikle dikkatini vermekle sınırladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine early childhood teachers' science knowledge and attitudes levels towards science education, and science practices. This study used explanatory sequential design incorporating two phases: a quantitative and qualitative. In the first phase“Survey of Science Practices”,“Early Childhood Teachers' Attitudes towards Science Scale”, and“Achievement Test on Scientific Concepts”were applied to early childhood teachers working in state schools in Pendik, Kartal and Maltepe districts of Istanbul during the fall semester of 2019-2020 academic year. In the second phase, two volunteer teacher who were regularly applying science activities from both ends of the score distribution according to scale and test results were selected for furher investigation. Two participant teachers were interviewed and observed during science activities. Descriptive analysis used in the analysis of quantitative data obtained from the research, content analysis, and thematic analysis used in the analysis of qualitative data. It was concluded that the science knowledge and attitudes levels of teachers were related to; their choice of science subjects, the frequency of science activities, the resources they used, using plans from other sources without further inquring the subject, efforts to ensure active participation of children, making accurate scientific explanations about the subjects, teaching scientific process skills, and the teaching methods used. However, it has observed that both teachers limited their science activities to experiment and observation, and limited observing to paying attention, by using demonstration techniques in experiments and, often using teacher centered methods in which children were passive.