Effects of cultural diversity on the attrition rates of international students at US doctoral programs
Amerika'daki doktora programları içerisindeki kültürel çeşitliliğin yabancı öğrencilerin programı bırakma oranları üzerindeki etkileri
- Tez No: 649030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Son yıllarda, yabancı öğrenciler tarafından Amerika'daki yüksek öğretim programlarına olan talebin önemli ölçüde artmasıyla akademik programlar içerisindeki kültürel çeşitlilik de artmaktadır. Bu çalışma ile Amerika'daki doktora programlarında öğrenim gören yabancı öğrenciler arasındaki kültürel çeşitliliğin, bu doktora öğrencilerinin kayıtlı oldukları programları tamamlamadan, ilk dört sene içerisinde programı bırakma oranları üzerindeki etkisini inceliyoruz. Bu çalışmada 2004/05 ve 2010/11 akademik yılları arasında, Amerika'da F-1 vizesi ile yabancı öğrenci statüsünde araştırma ve doktora üniversitelerinde eğitim gören doktora öğrencilerinin verisini kullanıyoruz. Kültürel çeşitliliği ölçmek için iki farklı indeks kullanıyoruz. Bu indekslerden ilkini öğrencilerin vatandaşı oldukları ülkelere göre, ikincisini ise öğrencilerin konuştukları ana dile göre oluşturuyoruz. Sonuçlar, yabancı öğrenciler arasındaki kültürel çeşitlilik arttıkça, bu öğrencilerin programı bırakma olasılıklarının azaldığını göstermektedir. Diğer taraftan, kendisi ile aynı kültürel zemine sahip öğrencilerle birlikte bulunan öğrencilerin de program bırakma oranlarının daha düşük olduğu gözlenmiştir. Son olarak, kültürel çeşitlilik indeksini vatandaşı olunan ülkeye göre hesapladığımız zaman öğrenci sayısına göre daha ufak sınıflarda kültürel çeşitliliğin negatif etkisinin daha güçlü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fakat kültürel çeşitlilik indeksini öğrencilerin konuştuğu ana dile göre hesapladığımızda programlardaki öğrenci sayısının kültürel çeşitliliğin etkisi üzerinde pozitif ya da negatif bir etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing demand for US graduate programs by the international students in the last few decades results in a more diverse set of students culturally in the graduate programs. We investigate the effect of cultural diversity of the international students at US doctoral programs on the likelihood of dropping out of the international students within the first four years of their studies. We use individual-level data for international Ph.D. students who study in the United States with F-1 visa at research and doctoral universities between the academic years 2004/05 and 2010/11. We measure cultural diversity by Hirschman–Herfindahl Index based on either country of citizenship of the students or language spoken by the students. Estimates show that increased level of cultural diversity among international students is associated with lower attrition rates of the students. On the other hand, students who have more peers from the same cultural background as themselves are also less likely to drop out of the programs. When we measure cultural diversity by country of citizenship, we conclude that the negative effect of diversity is much stronger in small-sized classes. However, the effect of diversity based on language spoken by the students does not vary considerably by the class size.