Sosyal devlet bağlamında yüksek öğrenim kredi ve burs imkanlarının eğitimde fırsat eşitliğini sağlamadaki rolü: Bursa ili araştırması
The role of higher education loan and scholarship practices in providing equal opportunities in education in the context of social state: Bursa province research
  1. Tez No: 649031
  2. Yazar: AYŞENUR ÇERİBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Maliye, Education and Training, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Müdahaleci, düzenleyici, yeniden dağıtıcı ve girişimci özellikleri ile bireysel hak ve özgürlüklerin sağlanmasını amaçlayan bir yönetim anlayışına sahip olan sosyal devlet sosyal ve ekonomik yaşama müdahalelerde bulunur. Tam istihdam ve işsizlikle mücadele etmek, gelir dağılımında adalet sağlamak, yoksullukla mücadele etmek, sosyal güvenliği sağlamak, fırsat eşitliği sağlamak, ekonomik büyüme ve kalkınmadaki hedeflerine ulaşmak, sosyal denge ve barışı sağlamak gibi amaçlarını gerçekleştirmek için de bir takım sosyal harcamalar yapar. Yaptığı sosyal harcamaların en büyüğü eğitim harcamalarıdır. Çalışmada yüksek öğrenim öğrencilerine yapılan kredi ve burs imkanlarının eğitimde fırsat eşitliğini sağlamada yardımcı olduğu hipoteziyle bir anket çalışması yapılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasının ilk bölümünden konuyla ilgili arşiv araştırması yapılarak genel açıklamalardan bahsedilmektedir. İkinci kısmında ise eğitim, eğitim harcaması ve fırsat eşitliği kavramları üzerinde durularak yapılan bu harcamaların sosyal yardımlar arasındaki yeri, kapsamı, özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verilmiştir. Tezin son bölümünde ilk iki bölümdeki bilgiler değerlendirilerek yüksek öğrenimde kredi ve burs olanaklarının eğitimde fırsat eşitliği sağlaması üzerine bir anket çalışması yapılmış olup bunların analizi ve bulguları anlatılmaktadır. Katılımcıların anketteki cevaplarının ortalamalarına bakılarak 6 ifadeye katılıyorum şeklinde, 9 ifadeye kararsızım şeklinde 5 ifadeye ise katılmıyorum şeklinde yanıt verdikleri gözlemlenmiştir. Verilmekte olan kredi ve burs imkanlarının eğitimde fırsat eşitliği sağlamada kısmende olsa yardımcı olduğu hipotezimiz veriler ışında doğrulanıp kabul edilmiştir. Fırsat eşitsizliğine yol açan 11 maddelik sıralama setinde verilen cevaplara göre ise sosyo ekonomik problemlerin bu eşitsizliği yarattığına büyük bir çoğunluk katılmaktadır. Analizler sonucu hipotezimiz öğrencilerin cevapları ışığında doğrulansa da uyguladığımız ölçeğin geliştirilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has a management understanding that aims to ensure the use of rights and freedoms along with its intrusive, regulatory, redistributive and entrepreneurial characteristics. For social spending, achieving social balance and peace in your goals for economic growth and development provides justice in income distribution. The biggest social expenditure is education expenditures. In this study, there is a survey with the hypothesis that credit and scholarship opportunities and higher education students help to choose equal opportunities in education. The thesis consists of three chapters. In the first part of the thesis research, general explanations are made by conducting an archive research. The second part is about the place, scope, characteristics and benefits of these expenditures made with emphasis on education, education expenditure and equality of opportunity. The analysis and findings are explained whether a survey has been conducted on the provision of equal opportunities in education in terms of credit and scholarship opportunities in higher education. Based on the average of their responses in the questionnaire, it was observed that the participants responded as“I agree with 6 statements”and“I do not agree”with 5 statements as 9 statements. Our hypothesis that the loan and scholarship opportunities provided partially help in providing equal opportunities in education has been confirmed and accepted in the light of the data. According to the answers given in the 11-item ranking set that causes inequality of opportunity, a great majority agrees that socio-economic problems create this inequality. Although our hypothesis was confirmed in the light of the students' answers as a result of the analysis, it was concluded that the scale we applied should be improved.