Relationship between success levels of NGOs in Iraq and the effectiveness of both managerial skills and HRM system on employees satisfaction factors
Irak'daki STK'ların başarı düzeyleri arasındaki ilişki ile hem yönetim becerileri ile İK sisteminin çalışan memnuniyeti faktörleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 649033
  2. Yazar: HIND KHALID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ MESUT BÜKEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu incelemenin nedeni, Irak'taki STK'ların ilerleme seviyeleri ile çalışanların memnuniyeti faktörlerine ilişkin yönetim becerileri ve İKY çerçevesinin yeterliliği arasındaki bağlantıya bakmaktır. Bu incelemeyi yönlendirmenin ardındaki amaç, STK'lardaki işçilerin mülkiyet ve uygulama konusundaki yeteneklerini araştırarak Irak'taki yönetimsel ve idari uygulamaları araştırmaktır. İnceleme, geniş kapsamlı bir yazma denetimi ve gözlemsel incelemeden oluşur. Gözlemsel incelemede kullanılan temel bilgiler, üç Irak STK derneğinde çalışan 176 temsilcinin 115'inden bir anket aracılığıyla toplandı. Araştırmanın temel teorisi,“İKY sistemi, yönetim becerileri ve çalışan memnuniyeti arasında önemli bir ilişki olduğunu”ifade ediyor. Araştırma sorularını ele almak, bilgileri incelemek ve teorilerini test etmek için tanımlayıcı istatistikler (yani frekans dağılımları, ortalama ve standart sapma) ve çıkarımsal istatistikler (yani Pearson korelasyonu ve regresyon analizi) gibi istatistiksel teknikler kullanıldı. İncelemenin birincil bulguları, İKY sisteminin çalışan memnuniyetini olumsuz etkilediğini, ancak yönetim becerilerinin çalışan memnuniyeti üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca sonuçlar, yönetim becerilerinin STK'larda genel olarak orta düzeyde çalışan yöneticiler tarafından kazandığını ve geliştirildiğini göstermiştir. Ek olarak, bu incelemenin deneysel bulguları, yönetsel becerilerin çalışan memnuniyeti ile sahip olduğu devasa ilişkinin skolastik anlayışına katkıda bulunur. Her şeye rağmen, tek bir ulusta sadece üç dernek kullanılması, spekülasyonunu farklı derneklerle sınırlar. Küçük örneklem büyüklüğünün etkisi düşünülmelidir, daha büyük bir örneklemden veri toplamayı dahil etme hakkında daha fazla deneysel soruşturma şiddetle tavsiye edilir. Sınavın olağanüstü tahmini, skolastik araştırmaya ihtiyaç duyan bir konu olan Irak STK'larında yönetim ve İKY çerçevesinin vurgulanmasından ortaya çıkıyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the connection between progress levels of NGOs in Iraq in respect to the adequacy of managerial skills as well as HRM practices while focusing on employee's satisfaction factors. The idea behind it is to research the managerial and administrative practices in Iraq by surveying the aptitudes of workers at NGOs, regarding ownership and practice. The examination is made out of a far-reaching writing audit and observational examination. The essential information utilized in the observational examination was gathered from 115 out of 176 representatives working at three Iraq NGOs associations by means of a survey. The fundamental theory of the investigation expresses that“there is a significant relationship between HRM system, managerial skills and employee satisfaction ”. Statistical techniques such as descriptive statistics (i.e. frequency distributions, mean, and standard deviation) and inferential statistics (i.e. Pearson correlation, and regressions analysis) were utilized so as to address the investigation questions, dissect information, and test its theories. The primary findings of the examination demonstrated that the HRM system negatively affected employee satisfaction however managerial skills had a significant and positive effect on employee satisfaction. Besides, the results demonstrated that managerial skills possessed and drilled by managers working in NGOs are at a generally moderate level. Additionally, the experimental findings of this examination add to the scholastic comprehension of the huge relationship that managerial skills had on employee satisfaction. Regardless, the use of just three associations in a single nation restricts its speculation to different associations. The impact of the small sample size must be thought of further experimental inquiries about including data collection from a bigger sample. The extraordinary estimation of the examination shows up from highlighting the managerial and HRM framework in Iraq NGOs, which is a topic that needs scholastic research.