Betonarme binaların hakim doğal titreşim periyodunun hesabı için yeni bir yaklaşım
A new approach for calculation of the fundamental natural vibration period of reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 649067
  2. Yazar: ONUR KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bina hakim doğal titreşim periyodu hesabı, ülkemiz ve dünya çapında yayınlanan yönetmeliklere göre yaklaşık olarak yapılsa da, bulunan büyük periyot değerleri emniyet açısından uygun değillerdir. Gerçek periyotlara en yakın sonuçların elde edilebilmesi maksadıyla hazırlanan bu tez çalışmasında, toplam da 32 farklı kalıp planlı 264 adet betonarme binanın, SAP2000v20 programında Modal Analiz Yöntemi ile doğal titreşim periyotları belirlenmiş ve 2018 yılı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde (TBDY) önerilen bağıntılarla da periyotlar analitik olarak hesaplanmıştır. Ardından çalışmada önerilen bağıntılar yardımıyla da periyotlar hesaplanıp, tüm sonuçların Excel programı ile kolerasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Çıkan sonuçlara göre çerçeve ve karma sistemlerde %97 ve perdeli sistemlerde %99 kolerasyon katsayıları ile en optimum sonuçlar elde edilmiştir. Yine ortalama hataların da bu sistemlerde sırası ile %17 ve %14 civarında olduğu belirlenmiştir. Mevcut TBDY 2018 yönetmeliğindeki yaklaşık formüllere kıyasla, bulunan daha yüksek kolerasyon katsayısı ve daha düşük ortalama hatalar dikkate alındığında çalışma önerilen bağıntıların, bina hakim doğal titreşim periyodu hesaplamalarında kullanılabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Turkey and many countries have proposed some empirical formulae about fundamental ambient vibration period of buildings, the approximate values of these periods are not suitable for safety. In order to obtain period values which are nearly same the exact values, totally 264 reinforced concrete buildings with 32 different plan areas are anlyzed using Modal Anlysis Method by SAP2000v20 programme and found the vibration periods. After that, the ambient periods of mentioned buildings are calculated analytically using empirical formulaes in TBDY 2018 sesimic code and proposed some empirical equations in this work. Obtained period datas from these formulaes and equations analyzed through regression and coleration anlysises by Microsoft Excel program. As a results, the reinforced concrete frame and combined with shear wall buildings have 97% coleration coifficient and only reinforced shear wall buildings have 99% coleration coifficient. Also these systems have 17% and 14% mean errors simultaniously. In conclusions, according to empirical formulaes in the existing seisimic code TBDY 2018, the equations proposed in this thesis which have higher coleration coifficients and lower main deviations can be used for estimating fundamental ambient vibration periods of reinforced buildings.