Assessment of the effects of adaptive reuse interventions on three apartment buildings in Beyoğlu, Istiklal street
Uyarlanmış yeniden kullanımın Beyoğlu, İstiklal caddesindeki üç apartman üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 649084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET ÖZGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Tezin ana konusu, mimari mirasın korunması bağlamında uyarlanabilir yeniden kullanım uygulamalarında yeni işlev ile yapının taşıma kapasitesi arasındaki ilişkidir. Uyarlanabilir yeniden kullanım uygulamalarında yeni işlevin yapı ile uyumlu olması, mimari miras varlıklarının sağlıklı şekilde korunmasının sağlanması için dikkat edilmesi gereken ilk husustur. Bu sebeple bu tezin amacı, uyarlanabilir yeniden kullanım uygulamalarında yeni işlev ile mimari miras varlığının taşıma kapasitesi ilişkisinin değerlendirilmesidir. Amaç doğrultusunda tez üç ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm, uyarlanabilir yeniden kullanım ve mimari miras varlıklarının değişmişliğin yapıların değerleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi kavramlarının kuramsal altyapısının araştırılması, tanımların yapılması ve örnekler üzerinden incelenmesinden oluşmaktadır. İkinci bölüm, konunun çalışılacağı alan ve örneklerin tarihi, dokuları, taşıma kapasiteleri ve örneklerin üzerinde uygulanmış uyarlanabilir yeniden kullanım projelerinin analizlerini içermektedir. Son bölümde ise alanda ve örnekler üzerinde yapılan analizlerin ilk bölümde oluşturulan kuramsal altyapı ile birleştirilerek seçilen uyarlanabilir yeniden kullanım uygulamalarındaki yeni işlevin gerektirdiği değişikliklerin mevcut yapının değerleri üzerindeki etkilerinin ölçülmesi yer almaktadır. Tezin konusunun incelenebilmesi için dinamizmini devamlı olarak koruyan İstiklal Caddesi ve bu caddede yer alan üç adet kültür merkezine dönüştürülmüş apartman yapısı örnek olarak seçilmiştir. Bölgesel olarak özgün işlevi tamamen değişmiş olan İstiklal Caddesi çalışma alanı olarak, kültür merkezleri ise özgün işlevlerinden tamamen farklı bir işleve dönüştürülmüş olmaları ve birbirinden farklı yaklaşımlarla projelendirilmiş olmaları ile üç farklı örnek olarak çalışmaya temel oluşturmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The main subject of the thesis is the relationship between the new function and the carrying capacity of the building in adaptive reuse interventions in the context of conserving the architectural heritage. In adaptive reuse applications, the first thing that should be considered is that the new function is compatible with the building, in order to ensure that the architectural heritage assets are conserved in a healthy way. Therefore, the purpose of this thesis is to assess the relationship between the new function and the carrying capacity of the architectural asset in adaptive reuse interventions. For the purpose, the thesis is divided into three main parts. The first part consists of investigating the theoretical background of the concepts of adaptive reuse and assessing the effects of change in architectural assets on the values of buildings, making definitions and examining them through examples. The second part includes the history of the study area and the cases, their textures, their carrying capacity and the analysis of adaptive reuse projects applied on the cases. In the last part, the effects of the changes required by the new function in the selected adaptive reuse interventions on the values of the existing buildings are included by combining the analyzes made on the field and on the cases with the theoretical background created in the first part. In order to analyze the subject of the thesis, İstiklal Street, which constantly maintains its dynamism, and three apartment buildings adapted as cultural centers on this street were chosen as cases. İstiklal Street, which has completely changed its original function regionally, and the apartment buildings have been adapted as a function completely different from their original functions and have been designed with different approaches have formed the basis for the study.