Kızılırmak deltasından göç eden Muscicapa striata (Pallas, 1764) (Passeriformes: Aves) türünün ilkbahar ve sonbahar göç dinamiği
Spring and autumn migration dynamics of Muscicapa striata (Pallas, 1764) (Passeriformes: Aves) migrating through Kizilirmak delta
  1. Tez No: 649085
  2. Yazar: ÖZGE VURUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARATAŞ, DOÇ. DR. KİRAZ ERCİYAS YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, Benekli Sinekkapan'ın göç davranışı ile ilgili genel değerlendirmeleri yapmak, türün farklı mevsim ve farklı yaş durumuna göre göç dinamiğini ortaya koymak amacıyla Kızılırmak Deltası Cernek Gölü kıyısındaki Cernek Halkalama İstasyonu'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışma 2018 sonbahar ve 2019 ilkbahar göç dönemlerinde yürütülmüştür. Ayrıca 2002-2018 yılları arasında gerçekleştirilen halkalama çalışmalarında elde edilen veriler, gerekli izinler alınarak bu çalışmada kullanılmıştır. Sonbahar mevsiminde, ilkbahar mevsimi halkalanan Benekli Sinekkapanların yaklaşık 14 katı kadar Benekli Sinekkapan halkalanmıştır. Sonbahar göç döneminde halkalanan Benekli Sinekkapanların %89'u genç ve %11'i ergin olarak tayin edilmiştir. İlkbaharda göç süresi medyanı 23 gün, sonbaharda ise 47 gün olarak tespit edilmiştir. Bu da ilkbahar göçünün daha kısa bir aralıkta gerçekleştiğini göstermektedir. Hem ilkbahar hem de sonbaharda ağırlık değişimi ile yağ değişimi paralel ölçüde artış göstermiş, sonbaharda daha yüksek yağ skorlu kuşlar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, the main aim was to evaluate migration behavior of Spotted Flycatcher and to reveal the migration dynamics of them according to different seasons and ages, at the Cernek Ringing Station on the shore of Lake Cernek located in the Kızılırmak Delta. This study was carried out during the 2018 autumn and 2019 spring migration periods. The data obtained in the ringing studies conducted between 2002-2018 were also used in this study by obtaining the necessary permissions. In the autumn migration period, 14 times more Spotted Flycatchers have been ringed compared to spring season. 89% among all ringed birds in autumn were immatures, while 11% were identified as adults. The median ringing duration was in spring 23 days, and in autumn 47 days, which indicates that spring migration lasts within a shorter period than autumn. A positive correlation was found between the fat score and weight of Spotted Flycatchers for both seasons, and in autumn there were Spotted Flycatchers with higher fat scores than in spring.