Design tables for Turkish structural steel code
Türkiye yapısal çelik yönetmeliği için tasarım tabloları
  1. Tez No: 649086
  2. Yazar: ZAID MOHAMMED HAMED AL NAHAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN CEM ÇELİK, PROF. DR. CEM TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 977
Özet
Türkiye'deki endüstriyel yapı stoğunun önemli bir bölümünü çelik yapısal sistemler oluşturmaktadır. Çelik yapı tasarımını sistematik bir şekilde yürüterek mühendislik hesapları için harcanan süre kısaltılabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Çelik Yapılar Enstitüsü (AISC) mühendislik hesaplarını kolaylaştırmak amacıyla bir tasarım kılavuzu geliştirmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapımına Dair Esaslar yönetmeliği AISC tarafından geliştirilen yönetmelik ile büyük ölçüde örtüşmektedir. Türkiye'de çelik yapı tasarımı için Avrupa profilleri kullanıldığından AISC tarafından geliştirilen kılavuzun ülkemizde kullanılması mümkün değildir. Bu tezin amacı ülkemizde çalışan çelik yapı tasarım mühendislerine yardımcı olacak bir tasarım kılavuzunun geliştirilmesidir. Bu sayede ülkemizde kullanılan profiller için tasarım esnasında faydalı olabilecek bilgiler tablolar halinde sunulabilecektir. Bu kılavuz aynı zamanda tasarım hesaplarının doğrulanması amacı ile de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Steel structures comprise a good share of the industrial construction in Turkey. Accordingly, developing systematic means for structural steel design would directly translate into reduced engineering time in a project. American Institute of Steel Construction (AISC) provides practicing engineers with a design manual to facilitate the design process. The design tables in this manual, however, cannot be used in Turkey. Turkish Structural Steel Code has recently been adopted from AISC Specification for Structural Steel Buildings but European not American steel sections are used in the Turkish steel construction industry. Hence, design tables developed for European steel sections would significantly aid the structural engineers in Turkey. The objective of this thesis is to develop a design manual similar to AISC Steel Construction Manual for commonly used European wide-flange steel sections used in the Turkish steel industry. The design manual will also serve as a reference that can be consulted to verify the engineering calculations in Turkey.