Lohusalara verilen mobil uygulama desteğinin doğum sonu yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of mobile application support to postpartum on postpartum quality of life
  1. Tez No: 649100
  2. Yazar: PINAR MALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Amaç: Lohusalık döneminde özellikle ebeler tarafından hazırlanan mobil uygulamanın doğum sonu yaşam kalitesine etkisini belirlemek ve sağlık çalışanlarına bir mobil eğitim metodu sunmaktır. Yöntem: Deneysel randomize kontrollü olan çalışmanın örneklemini, özel bir danışmanlık merkezinin web sayfasındaki araştırma duyurusuna başvuran, normal vajinal veya sezaryen doğum yapan, internet ve mobil uygulama kullanabilen toplam 64 lohusa (deney grubu=32, kontrol grubu =32) oluşturdu. Çalışma 01 Mart 2018-15 Temmuz 2019 tarihleri arasında yürütüldü. Veri toplama araçları olarak katılımcıların tanıtıcı özellikleri ve obstetrik verilerini içeren anket formu, Doğum Sonu Yaşam Kalitesi ve Web Tabanlı Eğitimi Değerlendirme Ölçekleri kullanıldı. Ayrıca mobil uygulamaya yüklenen eğitim materyalini değerlendirmek için Eğitim Materyali Değerlendirme Formu kullanıldı. Verilerin analizinde Mann- Whitney U test, Kruskal Wallis H test ve Spearman korelasyon test gibi uygun istatistiksel yöntemler kullanıldı. Eğitim materyali ise Kendal uygunluk analiziyle test edildi. Bulgular: Deney ve kontrol grubunun DSYKÖ puan ortalaması sırasıyla 21,99±2,97, 20.30±4,33 puan, toplam ölçek puan ortalaması ise 21.15±3.78 bulundu. Gruplara göre DSYKÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p=0,073; p>0,05). Deney grubu DSYKÖ ortalama puanı ve bu ölçeğin alt boyut ortalama puanları ile, WTEDÖ'ü puan ortalaması ve bu ölçeğin alt boyut puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Deney grubunun WTEDÖ'ü ortalama puanına göre mobil uygulamanın yeterlilik düzeyinin (%62.5, n=32) çok iyi düzeyde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the effect of the mobile application, prepared by midwives, on postpartum quality of life and to offer a mobile training method to health care professionals. Method: The sample of this randomized controlled study consists of 64 (experimental group=32, control group=32) puerperants who applied to take place in a research which was posted on the website of a private counseling. The study was conducted between March 1st, 2018 and July 15th, 2019. Data were collected using by Maternal Postpartum Quality of Life Questionnaire (MAPPQOL) and Web-based Education Software Scale (WBESS) including the descriptive characteristics of the participants and obstetric data. In addition, the Training Material Evaluation Form was used to evaluate the educational material uploaded to the mobile application. Applicable statistical methods such as Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman correlation test were used to analyze the data. The training material was tested by Kendal Conformity Analysis. Results: The mean scores of MAPPQOL for the control and experimental group were 21,99 ± 2.97, 20.30 ± 4.33 respectively, and the mean score of the total scale was 21.15 ± 3.78. There was no statistically significant difference between the mean scores of MAPPQOL of the groups (p = 0.073; p> 0.05). There was no statistically significant relationship between the mean scores of the MAPPQOL and the subscale mean scores of the experimental group and the mean scores of the WBESS and the subscale scores of this scale (p> 0.05). It was found that the competence level of mobile application (62.5%, n = 32) was very good according to the WBESS mean score of the experimental group.