Metabolik sendromlu kadınlarda sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
Investigation of healthy lifestyle behaviors in women with metabolic syndrome
  1. Tez No: 649117
  2. Yazar: GÖKÇE SALMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı Metabolik Sendromlu kadınların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesidir. Çalışmaya 271 metabolik sendromlu kadın dahil edilmiştir. Veriler Hasta Bilgi Formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 versiyon istatistik programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 33,66±9,23 olarak bulunmuş olup, %79'u evli, %66,4'ü üniversite ve üzeri mezunudur. Hastalarda kronik hastalık bulunma oranı %14,8, düzenli ilaç kullanma oranı %62,4'tür. Sigara ve alkol kullanma oranları sırasıyla %18,1 ve %11,8 olarak saptanmıştır. Hastalarda hiç egzersiz yapmayanların oranı %21,4'dür. Hastaların %95,2'si metabolik sendrom hakkında bilgi sahibidir. Hastalarda sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği toplam puan ortalaması 132,49±1,07 olarak bulunmuştur. Alt boyut puan ortalamaları sırasıyla; Sağlık sorumluluğu 24,23±0,26, fiziksel aktivite 17,49±0,27, beslenme 23,48±0,22, manevi gelişim 22,89±0,23, kişiler arası ilişkiler 24,82±0,23, stres yönetimi 19,56±0,20 olarak bulunmuştur. Hastalarda kronik hastalık varlığı ile Fiziksel aktivite alt boyut puan ortalaması arasında farklılık saptanmıştır (p≤0,05). Stres yönetimi alt boyut puanı değerlendirmesinde alkol kullanım durumuna göre hastalar arasında istatistiksel anlamda farklılık saptanmıştır (p≤0,05). Hastalarda egzersiz yapma durumuna göre sadece SYBDÖ alt boyutlarından fiziksel aktivitede ilişki bulunmuştur (p≤0,05). Hastalarda toplam SYBDÖ, Fiziksel aktivite, Kişiler arası ilişkiler ve Stres yönetimi ile ilaç kullanan ve kullanmayan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p≤0,05). Genel olarak hastalarda SYBDÖ ve alt boyut puanlarının ortalama seviyelerde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the healthy lifestyle behaviors of women with Metabolic Syndrome. 271 women who has metabolic syndrome were included in the study. The data were collected with the Patient Information Form and Health Promotion Lifestyle Profile (HPLP). The data were analysed with SPSS version 24.0. The average age of the patients was found that 33.66±9.23 years, 79% of the patients were married, 66.4% were university graduates and above. The chronic disease rate of patients were 14.8%, smoking and alcohol usage rates were 18.1% and 11.8%, respectively. The rate of patients who do not do exercise at all was 21.4% average. 62.4% of patients were using drugs regularly. 95.2% of patients have information about metabolic syndrome. The total score of the healthy lifestyle behavior scale in patients is 132.49±1.07. Health responsibility subscale score 24.23±0.26, physical activity subscale score 17.49±0.27, nutrition subscale score 23.48±0.22, spiritual development subscale score 22.89±0.23, interpersonal relations score was 24.82±0.23 and stress management score was 19.56±0.20. There was a statistically significant difference between the presence of chronic disease and Physical activity subscale score (p≤0.05). There was a statistically significant difference between mean scores of stress management according to alcohol usage status (p≤0.05). Physical activity was also found to be related to exercise status in patients (p≤0.05). A statistically significant correlation of total HPLP, physical activity, interpersonal relationships, and stress management was found between patients with and without medication using (p≤0.05). In general, it was seen that the patients with HPLP and its sub-dimension scores are at average levels.