Hemşirelerde sağlık anksiyetesi ve siberkondria ilişkisi
Health anxiety and cybercondria in nurses
- Tez No: 649116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, hemşirelerde sağlık anksiyetesi ve siberkondriya düzeylerini belirlemek ve iki durumun birbiri üzerinde etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın evrenini, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Mart-Haziran 2019 Tarihleri arasında çalışan 676 hemşire oluşturmuş, evren belli olduğu durumdaki örneklem hesaplama formülüne göre belirlenen 212 hemşire ile çalışma tamamlanmıştır. Veriler, demografik soru formu,“Siberkondria Ciddiyet Ölçeği Kısa Formu (SCÖ-15)”ve ''Sağlık Anksiyete Envanteri (Kısa Versiyonu)" ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzde hesaplamaları, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Dunn's testi kullanılmıştır. Hemşirelerin %42,9'unun 26-33 yaş arasında, %17'sinin kronik hastalığa sahip olduğu ve %46,2'sinin birinci derece akrabalarında kronik hastalığa sahip olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin %47,6'sının bazen internette sağlık ile ilgili konularda arama yaptığı, %75,5'inin internette sağlıkla ilgili bilgilerin doğru olduğuna bazen inandığı, %63,2'sinin internetten edinilen bilgilere göre sağlık ile ilgili bazen kararlar aldığı ve %48,6'sının internette sağlıkla ilgili araştırma yapıldığını diğer sağlık personeli ile duruma göre paylaştığı belirlenmiştir. Hemşirelerin %22,6'sının internetten sağlık ile ilgili bir araştırma yapıldıktan sonra stresli olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (SAÖ) puan ortalaması 36,24±8,90 olarak ve Siberkondri Ciddiyet Ölçeği'nden aldıkları puanların ortalaması 35,92±8,50 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the health anxiety and cyberchondria levels in nurses and to demonstrate the effects of the two conditions on each other. The universe of the descriptive research is in Kocaeli University Research and Application Hospital March-June 2019 Between the dates there were 676 nurses working, and the study was completed with 212 nurses determined according to the sample calculation formula when the universe was certain. The data were obtained through the demographic questionnaire,“Siberkondria Severity Scale Short Form (SCÖ-15)”and '' Health Anxiety Inventory (Short Version). In the evaluation of the data, number and percentage calculations, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Dunn's test were used. It was determined that 42.9% of the nurses were between 26-33 year-old, 17 of them had chronic disease and 46.2% of them had chronic disease in their first degree relatives. 47.6% of the nurses sometimes searched for health-related issues on the Internet, 75.5% sometimes believed that health-related information on the internet was correct, 63.2% made sometimes decisions about health based on information obtained from the internet, and 48% It was determined that 6 of them shared health research on the internet with other healthcare staff. It was determined that 22.6% of the nurses were stressed after a health related research was done on the internet. The mean score of the nurses' Health Anxiety Inventory (SAI) was determined as 36.24 ± 8.90 and the average of the scores they got from the Siberkondri Severity Scale was 35.92 ± 8.50.