Maske ile inhaler ilaç uygulanan 3-6 yaş grubu çocuklarda müzik dinletme ve çizgi film izletmenin hissedilen korku, anksiyete ve fizyolojik parametrelere etkisinin belirlenmesi
To determine the effect of listening to music and watching cartoons on the fear, anxiety, and physiological parameters in 3-6-year-old children, WHO were administered inhaler medications with mask
- Tez No: 649121
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma, maske ile inhaler ilaç uygulanan 3-6 yaş grubu çocuklara müzik dinletme ve çizgi film izletmenin hissedilen korku, anksiyete ve fizyolojik parametrelere etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü ve yarı deneysel olarak yapılmıştır. İstanbul'da bir Üniversite hastanesinin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD, Çocuk Acil Kliniğinde, gerçekleştirilen araştırmanın evrenini Çocuk Acile kliniğine, solunum sistemi hastalıkları tanısı ile kabul edilen çocuklar oluşturmuştur. Örneklemi ise maske ile inhaler ilaç uygulanan, deney grubu 1 (çizgi film videosu izletilen 33 çocuk), deney grubu 2 (müzik dinletilen 33 çocuk), kontrol grubu (klinik rutinleri uygulanan 33 çocuk) olmak üzere toplam 99 çocuk oluşturmuştur. Veriler“Veri Toplama Formu”,“Çocuk Korku Ölçeği”,“Venham Anksiyete Değerlendirme Resim Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma grubundaki çocukların %47,5'i kız, %52,5'i erkek, yaş ortalaması 4,54±0,97 idi. Gruplar arasında cinsiyet dağılımları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carriedout in a randomized controlled and quasi-experimentalty petodetermine the effect of listening to music and watching cartoons on the fear, anxiety, and physiological parameters in 3-6-year-old children, who were administered inhaler medications with a mask. The universe of the study, which was carriedout in the Pediatric Emergency Clinic of the Department of Pediatrics of a University Hospital in Istanbul, consisted of children admitted to the Pediatric Emergency Department with the diagnosis of respiratory system diseases. The sample consisted of a total of 99 children who were administered inhaler medications with a mask including experimental group 1 (33 children who watched a cartoon video), experimental group 2 (33 children listening to music), and control group (33 children administered clinical routines). Data were collected using a“Data Collection Form”,“Children's Fear Scale”, and“Venham Anxiety Assessment Picture Test”. Of the children in the study group, 47,5% were female, 52.5 % were male, and the meanage was 4.54 ± 0.97. There was a statistically significant difference between the groups in terms of gender distributions (p 0.05).