İnhaler ilaç uygulanan 3-6 yaş çocuklarda masal okuma ve boyama yapmanın çocukların korku düzeyine ve ebeveyn sağlık bakım memnuniyetine etkisi
The effect of reading fairy tales and coloring on children's fear level and parental health care satisfaction in children aged 3-6 years who are administered inhaler drugs
- Tez No: 870280
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: İnhalasyon tedavisi, ilacın direkt akciğerlere uygulanması, kısa sürede hızlı etki göstermesi, non-invaziv olması, yan etkilerinin az olması nedeniyle sık tercih edilmektedir. Ancak çocukların inhaler ilaç uygulaması sırasında yaşadığı korku ve anksiyete tedaviye uyumlarını zorlaştırmaktadır. Bu çalışma ilk kez maske ile inhaler ilaç uygulanan 3-6 yaş çocuklarda masal okuma ve boyama yapmanın çocukların korku düzeyine ve ebeveyn sağlık bakım memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışma randomize kontrollü müdahale çalışmasıdır. Araştırma 15.09.2023-20.01.2024 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin Çocuk Hastalıkları Kliniği'nde yatan ve ilk kez maske ile inhaler ilaç alan 3-6 yaş arasındaki 99 çocuk ve ebeveyni ile yürütüldü. Araştırmada masal okuma grubu (n=33), boyama yapma grubu (n=33) ve kontrol grubu (n=33) olmak üzere üç grup vardı. Masal okuma grubunda yer alan çocuklara işlem süresinde araştırmacı tarafından masal okuma yapıldı. Boyama yapma grubundaki çocuklarla kuru boya ile boyama yapıldı. Kontrol grubundaki çocuklara servisin rutin işlemleri uygulandı. Verilerin toplanmasında“Çocuk ve Aile Bilgi Formu”,“Çocuk Korku Ölçeği”,“Çocuklarda Emosyonel Göstergeler Ölçeği”, PedsQL Sağlık Bakımı Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği (PedsQL SBEMÖ)" kullanıldı. Veriler IBM SPSS V23 programında; tanımlayıcı istatistikler, Kruskal Wallis, Pearson Ki Kare, Kolmogorov Smirnov, Shapiro Wilk, Wilcoxon, Fisher Freeman Halton, Spearman's korelasyon testleri kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Inhalation therapy is frequently preferred because the drug is applied directly to the lungs, has a rapid effect in a short time, is non-invasive, and has few side effects. However, the fear and anxiety experienced by children during inhaler drug administration make it difficult for them to comply with the treatment. This study was carried out to determine the effect of reading and coloring fairy tales on children's fear levels and parental healthcare satisfaction in 3-6 year-olds children who were administered inhaler medication with a mask fort he first time. Material and Methods: The study is a randomized controlled intervention study. The research was conducted between 15.09.2023 and 20.01.2024 with 99 children aged 3-6 and their parents who were hospitalized in the Pediatrics Clinic of a public hospital and received mask and inhaler medication for the first time. There were three groups in the study: reading fairy tales group (n=33), coloring group (n=33) and control group (n=33). The researcher read fairy tales to the children in the fairy tale reading group during the procedure. Children in the painting group were painted with dry paint. The routine procedures of the service were applied to the children in the control group. The data were collected using the“Child and Family Information Form”,“Child Fear Scale”,“Emotional Indicators Scale in Children”, PedsQL Health Care Parent Satisfaction Scale (PedsQL SBEMÖ)". Data were collected in IBM SPSS V23 program; descriptive statistics, Kruskal Wallis, Pearson Ki Kare, Kolmogorov Smirnov, Shapiro Wilk, Wilcoxon, Fisher Freeman Halton, Spearman's correlation tests were used. Results: The median scores of the Children's Fear Scale and Children's Emotional Indicators Scale during inhaler drug administration in the fairy tale reading and coloring group were compared to those in the control group.